W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30-lecie Teatru Wierszalin

15.10.2021

„Na przestrzeni trzydziestu lat działalności Teatr Wierszalin zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiej sztuki teatralnej, budując bogaty dorobek artystyczny, zyskując międzynarodową renomę, a także uznanie publiczności" - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście, który odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka w Supraślu podczas uroczystości z okazji 30-lecia Teatru Wierszalin.

30-lecie Teatru Wierszalin

Powołane do życia w 1991 roku Towarzystwo Wierszalin było efektem zaangażowania twórców, którym przyświecała idea podążania nieznanymi dotąd szlakami twórczości teatralnej. Wizja Piotra Tomaszuka – założyciela i dyrektora Teatru od trzech dekad nadaje mu autorski i niepowtarzalny styl, który pozwala określić „Wierszalin” mianem samodzielnego zjawiska artystycznego – podkreślił w liście wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił również uwagę, że w ostatnich latach „Wierszalin”, oprócz działalności artystycznej, realizuje także artystyczno-edukacyjny projekt Objazd Mickiewiczowski. Inicjatywa ta znalazła szerokie grono odbiorców wśród uczniów szkół oraz nauczycieli, poszerzając wiedzę i kształtując postawy młodego pokolenia podczas wartościowych rozmów i spotkań.

„Istotnym ogniwem działalności Zespołu jest realizowany w ostatnich – trudnych dla kultury - latach projekt artystyczno-edukacyjny Objazd Mickiewiczowski – wzorem „Reduty”, nawiązujący do misyjności teatru założonego przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. Ta cenna inicjatywa eksploruje twórczość Adama Mickiewicza i przybliża ją młodemu pokoleniu, jednocześnie kształtując jego postawy podczas rozmów i spotkań skoncentrowanych wokół spektakli. Warto zauważyć, że projekt ten pokonał trudności związane z pandemią i znakomicie rozwija się w warunkach online. Jest on również świadectwem miłości do Mickiewicza, którego dzieła dają nam siłę ducha w tych niełatwych czasach – napisał szef resortu kultury i sportu. 

Gratulując dotychczasowych dokonań artystycznych, wicepremier Piotr Gliński życzył dalszego zapału do pracy oraz wielu sukcesów i satysfakcji z realizowanych projektów.

Teatr Wierszalin

Teatr Wierszalin został założony w 1991 roku przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Reżyser od początku działalności nadał mu niepowtarzalny i autorski styl, a także eksperymentalny charakter. Teatr, początkowo działający na gruncie twórczości niezależnej jako Towarzystwo Wierszalin, w 2006 roku stał się samorządową instytucją kultury Województwa Podlaskiego oraz instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Spektakle Teatru Wierszalin nasycone są muzyką i śpiewem, odwołują się do kultury tradycyjnej, legend, rodzimych korzeni, nacechowane są mistycyzmem i duchowością. Wśród licznych przedstawień Teatru, odnajdujemy m.in. takie tytuły jak Dziady – Noc pierwszaDziady – Noc druga, Wykład, Ofiara Wilgefortis, Faust. Nowa historia, Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, Wierszalin. Reportaż o końcu świata.

Teatr Wierszalin to najważniejsza autorska scena teatralna na Podlasiu. Przedstawienia zdobyły wiele prestiżowych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (w roku 1993, 1994, 1997), Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwalu „Klamra 2017”, Festiwalu „Zderzenie Teatrów” w Kłodzku, Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”, Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” i wielu innych.

Piotr Tomaszuk

Założyciel i dyrektor Teatru Wierszalin, reżyser i autor scenariuszy teatralnych. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in. Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L. Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006) oraz Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019 r.).

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}