W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla samorządów

24.02.2020

Konferencja "Możliwości Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego", fot. Danuta Matloch

Pamiętamy o zasadzie pomocniczości, czyli subsydiarności, w myśl której niezbędne jest zaangażowanie państwa w realizację tych zadań, których realizacja przekracza możliwości samorządu. (…) Zasada pomocniczości oznacza przede wszystkim pomoc dla tych, którzy sami są aktywni i faktycznie realizują dobro wspólne w taki sposób, jak byśmy chcieli. Aktywna współpraca z obu stron jest konieczna dla rozwoju Polski – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, podczas otwarcia konferencji "Możliwości Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego", która odbyła się w poniedziałek w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prof. Gliński przypomniał, że wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla samorządów jest realizowane w dwóch obszarach – poprzez współprowadzenie samorządowych instytucji kultury oraz poprzez Programy Ministra.

Minister kultury podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat resort doprowadził do podwojenia liczby instytucji kultury współprowadzonych z budżetu centralnego, a 31 spośród 32 Programów Ministra jest przeznaczonych dla jednostek samorządu lub samorządowych instytucji kultury. W jego opinii samorządy mierzą się z wieloma problemami, dlatego należy docenić te z nich, które są gotowe przeznaczyć znaczną część budżetu na kulturę i są aktywne w poszukiwaniu źródeł pozyskiwania środków na ten cel. „To samorządy gminne, powiatowe czy wojewódzkie są organizatorami większości instytucji kultury w kraju. Kultura musi działać lokalnie, być blisko swojego odbiorcy (…); w szczególny sposób dotyczy jej zasada zrównoważonego rozwoju" – zaznaczał prof. Gliński.

Wicepremier podkreślał, że celem cyklu konferencji poświęconych możliwościom rozwoju jednostek samorządu terytorialnego jest przekazywanie wiedzy, jak skutecznie sięgać po środki, które rząd stawia do dyspozycji samorządom i mieszkańcom.

O tym jak skutecznie aplikować o środki z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówił w popołudniowej części konferencji Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra, Kacper Sakowicz.

"Możliwości Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego" to cykl konferencji organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Materiały

Programy
202020224​_Programy​_M.pdf 8.68MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}