75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2019
Powstańczy zryw trwał 63 dni. Uczestniczyli w nim również sportowcy
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00 (Godzina „W”) rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, w którym uczestniczyli także polscy olimpijczycy. Wśród nich była Maria Kwaśniewska, brązowa medalistka w rzucie oszczepem Igrzysk w Berlinie w 1936 roku. Podczas Powstania Warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki a pierwszy dzień sierpnia wspominała tak:
„Kiedy 1 sierpnia została ogłoszona godzina W, wszyscy poszliśmy do Powstania. Nie wyobrażaliśmy sobie, że w momencie, kiedy cała młodzież stolicy chwyciła za broń, możemy być bezczynni. Jak się później dowiedziałam, do Powstania poszli wszyscy moi koledzy z kadry olimpijskiej przebywający wówczas w mieście, w sumie około trzydziestu osób. A więc prawie pluton! Chyba żadna armia świata nie miała „olimpijskiego plutonu”. Walka to był nasz obywatelski obowiązek. Po Igrzyskach 1936 roku w Berlinie gazety pisały o nas, że jesteśmy dla polskiej młodzieży wzorem do naśladowania. W chwili próby nie mogliśmy zostać w domach[1]”.
W 75. rocznicę tamtych wydarzeń Minister Witold Bańka, Podsekretarz Stanu Jan Widera oraz Dyrektor Generalny Dariusz Rogowski złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta czasu wojny i żołnierz Armii Krajowej zginął 4 sierpnia 1944 roku w Pałacu Blanka (dzisiejszej siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki) zabity przez niemieckiego snajpera, który najprawdopodobniej strzelał z gmachu Teatru Wielkiego.
[1] Chmielewski Z., „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”.
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 08.08.2019 13:15 Rafał Błażej
- Pierwsza publikacja:
- 08.08.2019 13:15 Rafał Błażej