W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

76. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

17.03.2021

„W czasie II wojny światowej przez Stalag 344 Lamsdorf przeszło ponad 300 tys. żołnierzy z niemal wszystkich państw pozostających w konflikcie z Niemcami (…).W dniach 6 i 7 października 1944 r. do obozu jenieckiego w Lamsdorf trafili jeńcy – żołnierze Powstania Warszawskiego. Jednym z więźniów obozu był rotmistrz Witold Pilecki” – przypomniał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w przemówieniu skierowanym do uczestników obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf.

76. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

Wicepremier przypomniał, że hitlerowskie Niemcy już na trzy miesiące przed wybuchem wojny, kiedy wciąż trwały zabiegi dyplomatyczne o ratowanie pokoju w Europie, zaplanowały przeznaczenie poligonu Lamsdorf na obóz dla jeńców wojennych. Po wybuchu wojny trafiali do niego byli żołnierze niemal wszystkich państw pozostających w konflikcie z Niemcami: polscy – z kampanii wrześniowej, sowieccy, brytyjscy, francuscy, w tym Legii Cudzoziemskiej, a także Belgowie, Grecy, Jugosłowianie, Słowacy, Rumuni i Amerykanie.

Po zakończeniu wojny w Łambinowicach funkcjonował Obóz Pracy, prowadzony pod nadzorem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie. Obóz zasiedlili niemieccy i śląscy przesiedleńcy.

Łambinowice to zatem miejsce szczególne, w którym ginęły ofiary dwóch XX-wiecznych totalitaryzmów – niemieckiego nazizmu i narzuconego Polsce sowieckiego komunizmu – podkreślił wicepremier Gliński, dodając, że zła sława tego miejsca sięga XIX wieku, kiedy więzieni w nim byli francuscy jeńcy wojny prusko-francuskiej 1870-71.

Dziękując Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych, minister kultury podkreślił, że działania Muzeum, które nie tylko opowiada historię i kultywuje pamięć, ale prowadzi także badania na temat losów jeńców wojennych na skalę krajową i międzynarodową, wypełnia misję Polskiego Państwa, dotyczącą realizacji polityki historycznej oraz przywracania pamięci o trudnej i bolesnej historii.

Uroczystości rocznicowe

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wraz z Urzędem Gminy w Łambinowicach zorganizowało wydarzenie online. 17 marca br. o godz. 17.00 na muzealnym Facebooku (https://www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole) oraz kanale YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCaOVsszT7ACRmeSiExagQ2A) został wyemitowany program uroczystości, w tym przemówienia byłych jeńców lub ich potomków reprezentujących najliczniejsze grupy jeńców Lamsdorf, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Program zakończyła  filmowa relacja z uroczystości przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, która z racji zagrożenia epidemicznego została ograniczona do modlitwy i złożenia kwiatów przez przedstawicieli różnych środowisk z udziałem asysty wojskowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

Stalag VIII B (344) Lamsdorf

Stalag VIII B powstał 4 października 1939 r. Zlokalizowany był na terenie dawnego obozu II (Lager II), określanego początkowo jako obóz artylerii polowej (Feldlager). Przez lata szkolili się tu pruscy, a później niemieccy żołnierze. W czasie kolejnych wojen przetrzymywano tu jeńców: w trakcie wojny prusko-francuskiej (1870–1871) – żołnierzy francuskich, a podczas I wojny światowej – żołnierzy państw ententy.

W okresie międzywojennym w obozie II mieszkali niemieccy przesiedleńcy z polskiej części Górnego Śląska, głównie pracownicy Dyrekcji Kolei Rzeszy w Katowicach wraz z rodzinami, którzy w związku ze zmianą granicy i koniecznością przeniesienia siedziby dyrekcji do Opola, tutaj oraz w obozie I oczekiwali na zorganizowanie nowych miejsc pracy i mieszkań. W dwudziestoleciu międzywojennym odbywały się tu również liczne szkolenia sportowe i wojskowe.

W latach II wojny światowej powstał na tym obszarze niemiecki obóz, stanowiący część jenieckiego kompleksu Lamsdorf, należącego do największych w Europie. Obóz zorganizowano już w sierpniu 1939 r. jako przejściowy (Dulag B). W październiku przekształcono go w obóz stały dla szeregowych i podoficerów, zmieniając jego nazwę na Stalag VIII B Lamsdorf. W połowie 1943 r. podporządkowano mu pobliski Stalag 318/VIII F Lamsdorf, a potem także Stalag VIII D Teschen (Cieszyn). W końcu 1943 r. obóz przemianowano na Stalag 344 Lamsdorf i pod tą nazwą funkcjonował do końca wojny.

Pierwszy transport jeńców, liczący ok. tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego, przybył 5 września 1939 r. Oprócz żołnierzy w pierwszym okresie przetrzymywano także krótko jeńców cywilnych, wśród których był m.in. o. Maksymilian Kolbe. W połowie 1940 r. miejsce polskich jeńców wojennych skierowanych w większości do obozów w głębi Rzeszy zajęli jeńcy brytyjscy. Niebawem izolowano tu także żołnierzy innych armii walczących z III Rzeszą: francuskiej, belgijskiej, jugosłowiańskiej, greckiej i amerykańskiej. Ze względu na dużą liczebność Brytyjczyków (ok. 48 tysięcy), których przetrzymywano tu nieprzerwanie do końca wojny, obóz nazywano potocznie brytyjskim (Britenlager).

Warunki bytowe i reżim obozowy były podobne do tych, jakie panowały w innych obozach jenieckich w III Rzeszy. Jeńców przymusowo zatrudniano w rolnictwie, leśnictwie i przemyśle. Aby przetrwać niewolę, angażowali się w działalność kulturalno-oświatową, religijną i sportową. Pomocą były także listy i paczki przesyłane przez bliskich oraz organizacje charytatywne.

W styczniu 1945 r. nastąpiła ewakuacja jeńców. Obóz opuścili wszyscy zdolni do marszu. Oddziały Armii Czerwonej wkroczyły tu 18 marca 1945 r. W latach czterdziestych XX w. polskie władze wojskowe uruchomiły na tym obszarze poligon. Aż do jego likwidacji w 2000 r. miejsce to było dla turystów niedostępne. Z obozowej zabudowy przetrwało niewiele: baseny przeciwpożarowe oraz fragmenty baraków mieszkalnych i pomieszczeń magazynowych. Zachowała się także Aleja Kasztanowa, którą byli prowadzeni jeńcy.

Muzeum w Łambinowicach

Łambinowicka siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych położona jest w obrębie najstarszej części poligonu wojskowego Lamsdorf, określanego dawniej mianem obozu I (Lager I), a jeszcze wcześniej znanego jako obóz artylerii pieszej (Fußlager). Aż do zakończenia II wojny światowej na tym terenie stacjonowali pruscy, a później niemieccy żołnierze. Odbywali oni na poligonie liczne szkolenia wojskowe.

Teren tzw. obozu I służył także jako miejsce przetrzymywania jeńców wojennych: w czasie wojny prusko-francuskiej (1870–1871) – jeńców francuskich, zaś podczas I wojny światowej – żołnierzy państw ententy. W okresie międzywojennym zabudowania obozu I zamieszkiwali niemieccy imigranci przybyli z polskiej części Górnego Śląska (głównie pracownicy Dyrekcji Kolei Rzeszy w Katowicach i ich rodziny) oraz uczestnicy szkoleń o charakterze sportowym i militarnym. W czasie II wojny światowej zabudowania zlokalizowane na tym terenie pełniły m.in. rolę zaplecza administracyjno-gospodarczego dla obozów jenieckich w Lamsdorf.

Z pierwotnej zabudowy obozu I zachowały się znajdujące się w pobliżu muzeum budynki dawnej wartowni i kasyna oficerskiego, a także domy mieszkalne (w większości z pruskiego muru), położone wzdłuż asfaltowej drogi prowadzącej przez wieś. Budynek główny muzeum został wzniesiony w latach trzydziestych XX w. jako siedziba niemieckiej komendantury poligonu. Do muzeum należy on od momentu utworzenia tej placówki w 1964 r. W tym czasie był kilkakrotnie modernizowany, podobnie jak sąsiadujący z nim budynek dawnej wartowni. W obydwu obiektach prezentowane są obecnie wystawy. Stała ekspozycja muzeum obejmuje całokształt problematyki jenieckiej okresu II wojny światowej oraz dzieje obozów w Lamsdorf/Łambinowicach.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}