W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2023

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W 79. rocznicę tego wydarzenia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz przed Pomnikiem Małego Powstańca.

Na zdjęciu widoczny jest wieniec złożony pod Pomnikiem Małego Powstańca. Obok pomnika widać stojące harcerki.

Krzysztof Kamil Baczyński należał do pierwszego pokolenia urodzonego w niepodległej Polsce. Polski poeta, żołnierz Armii Krajowej, zginął w Pałacu Blanka – obecnej siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki – 4 sierpnia, trafiony przez niemieckiego snajpera strzelającego z gmachu Teatru Wielkiego. Pierwotnie K.K. Baczyński został pochowany na tyłach Pałacu Blanka. Tablica upamiętniająca tragiczną śmierć poety została wmurowana w latach 50. XX wieku we frontową ścianę budynku przy ul. Senatorskiej 14.

1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców warszawskich. O wyzwolenie stolicy walczyli także wybitni sportowcy, w tym polscy olimpijczycy.

„27 polskich olimpijczyków walczyło w Powstaniu Warszawskim. Byli wśród nich zarówno generałowie, jak i zwykli szeregowcy. Na czele Komendy Głównej AK stał gen. Tadeusz Komorowski ps. ‘Bór’, uczestnik Igrzysk Olimpijskich 1924 roku w Amsterdamie, znakomity jeździec; dowódcą sławnego batalionu ‘Kiliński’ był medalista olimpijski, rotmistrz Henryk Roycewicz; wieloma kompaniami dowodzili wybitni sportowcy. (…)

Obok Roycewicza wśród żołnierzy Powstania można wymienić pięciu medalistów igrzysk olimpijskich: Marię Kwaśniewską – brązową medalistkę w rzucie oszczepem (Berlin 1936); Edwarda Kobylińskiego – brązowego medalistę Igrzysk 1932 roku w Los Angeles – wioślarza; Jerzego Ustupskiego – brązowego medalistę Igrzysk 1936 roku w Berlinie – wioślarza; Tadeusza Friedricha i Adama Papée – szermierzy, zdobywców dwóch brązowych medali w drużynie na Igrzyskach w 1924 roku w Paryżu i 1928 roku w Amsterdamie (…) – czytamy w portalu dzieje.pl.

Powstanie Warszawskie, największy akt oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie, trwało do 3 października 1944 roku. Przez 63 dni powstańcy warszawscy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była Polska niepodległa, Polska wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

1 sierpnia składamy pokłon bohaterom Powstania Warszawskiego. Tego dnia w 1944 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej heroicznych walk o suwerenną, wolną i niepodległą Polskę. Każdego roku dzień 1 sierpnia to okazja do upamiętnienia uczestników Powstania Warszawskiego i wspierającej powstańców ludności stolicy. Pamiętamy i będziemy pamiętać o ich poświęceniu, cierpieniu i oddaniu

– powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!

Wędrówka „Śladami Powstania Warszawskiego”

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej aplikacji MonumentApp i wędrówki „Śladami Powstania Warszawskiego. Na szlaku wyróżniono 63 wyjątkowe miejsca związane z historią Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}