79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2023
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W 79. rocznicę tego wydarzenia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz przed Pomnikiem Małego Powstańca.
Krzysztof Kamil Baczyński należał do pierwszego pokolenia urodzonego w niepodległej Polsce. Polski poeta, żołnierz Armii Krajowej, zginął w Pałacu Blanka – obecnej siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki – 4 sierpnia, trafiony przez niemieckiego snajpera strzelającego z gmachu Teatru Wielkiego. Pierwotnie K.K. Baczyński został pochowany na tyłach Pałacu Blanka. Tablica upamiętniająca tragiczną śmierć poety została wmurowana w latach 50. XX wieku we frontową ścianę budynku przy ul. Senatorskiej 14.
1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców warszawskich. O wyzwolenie stolicy walczyli także wybitni sportowcy, w tym polscy olimpijczycy.
„27 polskich olimpijczyków walczyło w Powstaniu Warszawskim. Byli wśród nich zarówno generałowie, jak i zwykli szeregowcy. Na czele Komendy Głównej AK stał gen. Tadeusz Komorowski ps. ‘Bór’, uczestnik Igrzysk Olimpijskich 1924 roku w Amsterdamie, znakomity jeździec; dowódcą sławnego batalionu ‘Kiliński’ był medalista olimpijski, rotmistrz Henryk Roycewicz; wieloma kompaniami dowodzili wybitni sportowcy. (…)
Obok Roycewicza wśród żołnierzy Powstania można wymienić pięciu medalistów igrzysk olimpijskich: Marię Kwaśniewską – brązową medalistkę w rzucie oszczepem (Berlin 1936); Edwarda Kobylińskiego – brązowego medalistę Igrzysk 1932 roku w Los Angeles – wioślarza; Jerzego Ustupskiego – brązowego medalistę Igrzysk 1936 roku w Berlinie – wioślarza; Tadeusza Friedricha i Adama Papée – szermierzy, zdobywców dwóch brązowych medali w drużynie na Igrzyskach w 1924 roku w Paryżu i 1928 roku w Amsterdamie (…) – czytamy w portalu dzieje.pl.
Powstanie Warszawskie, największy akt oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie, trwało do 3 października 1944 roku. Przez 63 dni powstańcy warszawscy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była Polska niepodległa, Polska wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
1 sierpnia składamy pokłon bohaterom Powstania Warszawskiego. Tego dnia w 1944 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej heroicznych walk o suwerenną, wolną i niepodległą Polskę. Każdego roku dzień 1 sierpnia to okazja do upamiętnienia uczestników Powstania Warszawskiego i wspierającej powstańców ludności stolicy. Pamiętamy i będziemy pamiętać o ich poświęceniu, cierpieniu i oddaniu
– powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!
Wędrówka „Śladami Powstania Warszawskiego”
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej aplikacji MonumentApp i wędrówki „Śladami Powstania Warszawskiego. Na szlaku wyróżniono 63 wyjątkowe miejsca związane z historią Powstania Warszawskiego.