94 łodzie motorowe trafią do polskich klubów kajakowych i wioślarskich
22.08.2023
94 łodzie motorowe za blisko 5 mln zł trafią do polskich klubów kajakowych i wioślarskich dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk symbolicznie przekazał je prezesom Polskiego Związku Kajakowego i Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Bezpieczeństwo jest znakiem rozpoznawczym naszego rządu. Jako Ministerstwo Sportu i Turystyki dbamy o to, aby Polacy mogli uprawiać sport w sposób bezpieczny. W wakacje rozpoczęliśmy akcję edukacyjną "Bądź aktywny, bądź bezpieczny", która z jednej strony promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, a z drugiej kładzie nacisk na to, aby ta aktywność nie odbywała się nigdy kosztem bezpieczeństwa. Dziś pokazujemy kolejną odsłonę tej akcji - we współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym i Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich wychodzimy z nią na akweny wodne. Dzięki łodziom motorowym, które tu dziś Państwo widzicie, bezpieczeństwo osób uprawiających sporty wodne będzie zdecydowanie większe
– powiedział podczas konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego minister Kamil Bortniczuk.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na dofinansowanie zakupu łodzi motorowych blisko 5 mln zł w ramach zadania „Bezpieczna Woda”. 94 łodzie motorowe, przy współpracy z PZKaj i PZTW, zostaną użyczone klubom, stowarzyszeniom, sekcjom wioślarskim i kajakowym na terenie całego kraju w celu poprawy bezpieczeństwa osób aktywnie spędzających czas nad wodą.
W ramach projektu na polskie akweny wodne trafią motorówki, a zatrudnieni instruktorzy wodni, wykorzystując zakupiony sprzęt, będą monitorować akweny, a także udzielać wskazówek, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Naszym celem i ambicją jest, aby na akwenach wodnych w Polsce jak najrzadziej dochodziło do utonięć. Cieszę się, że do naszej akcji dołączają wspomniane polskie związki sportowe. Wspólnie promujmy aktywny, ale przede wszystkim bezpieczny wypoczynek
– dodał minister Bortniczuk, któremu podczas wydarzenia towarzyszyli Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego oraz Adam Korol, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Bezpieczna Woda
Zapewnienie bezpieczeństwa osobom uprawiającym sporty wodne, szczególnie dzieciom i młodzieżą, to jeden z naszych priorytetów. Projekt „Bezpieczna Woda” to odpowiedź na niepokojące statystyki dotyczące utonięć w Polsce i wsparcie osób uprawiających sporty wodne. Rocznie w Polsce amatorsko turystykę wodną uprawia 4-5 mln osób, pływając rekreacyjnie wpław, a także używając sprzętu wodnego - m.in. kajaków, SUP-ów, łodzi wiosłowych, czy rowerów wodnych. Dodatkowo ok. 7 tys. osób regularnie podejmuje intensywną aktywność na wodzie, trenując w klubach i sekcjach wioślarskich oraz kajakarskich.
Długofalowa realizacja projektu „Bezpieczna Woda” spowoduje wzrost poziomu bezpieczeństwa na wodzie podczas zajęć i wydarzeń sportowo-rekreacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych; umocni pozytywny wizerunek sportów wodnych; zwiększy liczbę uczestników takich aktywności; spowoduje zwiększenie zaufania wśród rodziców, którzy myślą o atrakcyjnych zajęciach dla dzieci nad wodą.
Monitoring akwenów wodnych będzie prowadzony nie tylko w wakacje, lecz także po wakacjach (do końca października). Sprzęt będzie następnie przechowywany, serwisowany i sezonowany w miejscach przekazania. Pozwoli to korzystać ze sprzętu przez wiele sezonów.
Bądź aktywny, bądź bezpieczny
Projekt „Bezpieczna Woda” wpisuje się w szersze działania MSiT mające na celu poprawę bezpieczeństwa osób uprawiających sport. Resort prowadzi obecnie dużą akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Bądź aktywny, bądź bezpieczny” promującą – przy udziale polskich gwiazd sportu - bezpieczny wypoczynek nad wodą, na wodzie, w wodzie, w górach i mieście.
Fot. Szymon Sikora / Polski Komitet Olimpijski