„Bądź aktywny, bądź zdrowy!”. Akcja edukacyjna Programu Szkolny Klub Sportowy we współpracy z WHO i Anną Lewandowską
26.09.2022
Ponad 272 000 uczniów w całej Polsce korzysta obecnie z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy. Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań, jak stawia sobie Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program SKS w obecnej edycji to też współpraca z World Health Organization (WHO) przy projekcie promującym aktywność fizyczną wśród najmłodszych i integrację przez sport dzieci z Ukrainy uczących się w polskich szkołach.
W poniedziałek, 26 września, w hali COS Torwar w Warszawie pod hasłem: „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” odbyło się wydarzenie sportowo-rekreacyjne Programu SKS. Spotkanie był okazją do ogłoszenia współpracy z WHO, która opierać się będzie na organizacji bezpłatnych, dodatkowych zajęć sportowych w ramach Programu i na włączeniu ukraińskich dzieci do SKS-u, co pozwoli na ich integrację z polskimi rówieśnikami. Od początku pandemii aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w wieku szkolnym znacząco spadła, co potwierdzają zarówno badania WHO, jak i Instytutu Sportu.
Martwią nas analizy obrazujące szereg negatywnych tendencji dotykających najmłodszych – począwszy od niezdrowego żywienia, skończywszy na braku aktywności fizycznej. A to z kolei w dzisiejszych czasach, zdominowanych przez technologie cyfrowe jest bardzo złą prognozą na przyszłość. Dlatego też robimy wiele, aby zahamować te deficyty i odwrócić niebezpieczne trendy. Przede wszystkim, tworzymy optymalne warunki dla sportu poprzez szeroką paletę programów aktywizacyjnych. Program Szkolny Klub Sportowy to największe narzędzie aktywizacyjne, którym obecnie dysponujemy. Jego skala i zasięg terytorialny pozwalają efektywnie oddziaływać na najmłodszych, którzy uczestnicząc w programie, osiągają lepsze wyniki sprawnościowe niż rówieśnicy, co potwierdzono stosownymi badaniami. To namacalny dowód skuteczności przyjętych systemowych rozwiązań. Z tego też względu będziemy kontynuowali nasze działania w obszarze sportu powszechnego w szerszym aspekcie finansowania - budżet na rok kolejny będzie jeszcze wyższy niż tegoroczny i osiągnie poziom bliski pół miliarda zł
– powiedział Arkadiusz Czartoryski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
WHO zaleca średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. Ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, a także te wzmacniające mięśnie i kości, dzieci i młodzież powinny wykonywać co najmniej 3 dni w tygodniu. Realizacja tych wytycznych jest prostym środkiem do poprawy zdrowia społeczeństwa. Regularna aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom, które są przyczyną prawie trzech czwartych zgonów na całym świecie. Aktywność fizyczna może również łagodzić objawy depresji i lęku oraz poprawiać procesy myślenia, uczenia się, a także ogólne samopoczucie.
W akcję „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” zaangażowani są znani sportowcy i influenserzy, którzy docierają do dzieci i młodzieży nowoczesnymi kanałami komunikacji, takich jak Facebook, Instagram czy TikTok. Influenserzy i osoby medialne są postrzegani przez najmłodszych, jako autorytety. Przekaz promujący aktywność i zdrowy tryb życia generowany przez znane i cenione osoby nie tylko podnosi zasięg komunikacyjny, ale sprawia też, że najmłodsi chcą więcej się ruszać i nabierają prozdrowotnych nawyków.
O programie
Podstawowym celem Programu SKS jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – powiększa się SKS-owa społeczność. Sport ma szczególne zadanie w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie po pandemii – jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa.
Program SKS to w obecnej edycji:
• 272 309 dzieci – 54% chłopców i 46% dziewcząt
• 12 320 nauczycieli
• 8 098 szkół
• 100% powiatów
• 2158 gmin
Operator krajowy
Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
Projekt WHO idealnie oddaje to, co robimy od lat w Polsce, czyli aktywizujemy sportowo dzieci i młodzież w naszych programach. Wiadomo, że sport nie tylko integruje dzięki wspólnej zabawie i rywalizacji, ale pomaga odetchnąć od ostatnich doświadczeń życiowych. Dzięki projektowi możemy zorganizować jeszcze więcej zajęć dla dzieci i młodzieży, z których korzystają też dzieci ukraińskie. Dzieci z Ukrainy zaprosiliśmy do programu już wiosną tego roku. Aktywność fizyczna pomaga zmagać się z traumami wojennymi i dzięki niej dzieci mogą, chociaż na chwilę o nich zapomnieć
– podsumowała dyrektor Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.