W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bogna Dziechciaruk – Maj dyrektorem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

16.12.2019

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał Bognę Dziechciaruk – Maj na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Trzyletnia kadencja rozpocznie się od 1 stycznia 2020 r.

Bogna Dziechciaruk – Maj dyrektorem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, fot. Danuta Matloch

Bogna Dziechciaruk – Maj ukończyła studia na kierunku historia sztuki na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 r. objęła stanowisko Dyrektora Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Od 2007 r. do chwili obecnej jest Dyrektorem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Została wyróżniona dyplomem (kansha joo) za krzewienie kultury i techniki japońskiej (2006 r.), a także odznaczona Orderem Wschodzącego Słońca, Złotymi Promieniami z Rozetą przyznanym przez rząd japoński za nieoceniony wkład w popularyzację sztuki japońskiej w Polsce, a poprzez ścisłą współpracę z japońskimi firmami - w promocję najnowszej japońskiej myśli technicznej (2009 r.). W 2012 r. została  odznaczona Srebrnym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,  a w 2014 r. odznaką ,,Honoris Gratia” w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Prowadzi działalność od 1994 roku (początkowo, do 2005 r., jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Jest to instytucja kultury finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki wsparciu prywatnych sponsorów. Manggha to miejsce spotkań z kulturą wschodnią poprzez wystawy oraz wydarzenia takie jak konferencje, koncerty, warsztaty czy spotkania edukacyjne. Przy Muzeum działają także Szkoła Języka Japońskiego, biblioteka oraz Archiwum Andrzeja Wajdy.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha organizowane są Dni Kultury krajów Dalekiego Wschodu (m.in. Chin, Korei czy Indonezji), cykle Otwartej Akademii Kina Japońskiego i Dalekowschodniego oraz koncerty muzyki japońskiej, poważnej, jazzowej i etno. W Muzeum można wziąć udział w warsztatach i pokazach ikebany oraz w ceremonii herbacianej. W roku 2015 do dyspozycji Muzeum przekazano nowoczesny budynek Galerii Europa–Daleki Wschód, którego przestrzeń ma za zadanie promocje kultur azjatyckich oraz związków Europy i Azji. Miejsce to jest odpowiedzią na wciąż rosnące zainteresowanie Polaków sztuką i techniką krajów azjatyckich. Manggha swoją ofertę kieruje także do najmłodszych. W Muzeum niezwykle aktywny jest Dział Edukacyjny przygotowujący zajęcia dla dzieci, odbywają się cykle spotkań z bajką japońską oraz organizowany jest cieszący się niezwykłym zainteresowaniem japoński Dzień Dziecka Kodomo no hi.

Głównym zadaniem Muzeum jest upowszechnianie sztuki rozumianej możliwie interdyscyplinarnie. Wykorzystując bogate doświadczenia i kontakty, podejmujemy wątki związane przede wszystkim ze sztuką, ale także z muzyką, teatrem, filmem, literaturą, filozofią i religią Japonii i Dalekiego Wschodu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}