Bohaterowie Bitwy Warszawskiej na muralu w centrum stolicy
11.08.2020
„Setna rocznica wojny polsko – bolszewickiej ma dla nas Polaków wymiar niezwykle symboliczny – dzięki narodowemu zrywowi i poczuciu odpowiedzialności za Ojczyznę daliśmy odpór bolszewikom i dzięki ówczesnym bohaterom dziś jesteśmy krajem wolnym i niezależnym – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia muralu, upamiętniającego setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i jej bohaterów podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.
Wiceminister kultury podkreślił, że wygrana w 1920 r. bitwa była wielkim zwycięstwem, które dało naszej Ojczyźnie impet do dalszego rozwoju.
To dzięki Bitwie Warszawskiej i jej bohaterom nasza Ojczyzna patrzy z dumą w przyszłość. Rozwijamy się i osiągamy sukcesy na polu kulturalnym czy gospodarczym – powiedział minister Lewandowski.
Zaznaczył także znaczenie kapitału społecznego, dzięki któremu Polakom udało się stworzyć więzi, pozwalające – mimo różnych narodowości i różnych religii – mieć jeden wspólny cel: przetrwanie państwa i przetrwanie polskiego narodu jako wspólnoty politycznej.
Po odsłonięciu muralu wiceminister kultury złożył kwiaty pod znajdującą się kilkanaście metrów dalej tablicą upamiętniającą miejsce urodzenia ks. Skorupki.
Mural z bohaterami Bitwy Warszawskiej
Ogromny mural, który powstał na ścianie 10-piętrowego budynku w centrum stolicy przy ul. Prostej 2/4, liczy 360 metrów kwadratowych. Malowidło w stylu komiksów Marvela przedstawia postacie związane z Bitwą Warszawską, wśród których góruje marszałek Józef Piłsudski ze wzniesionymi w geście superbohatera ramionami. Upamiętniono również m.in. porucznika Jana Kowalewskiego, który jako szef polskich kryptologów rozszyfrował trzy tysiące komunikatów wroga, ks. Ignacego Skorupkę – kapelana Wojska Polskiego, który zginął pod Ossowem, a także Tadeusza Jeziorowskiego, który jako jedenastolatek wziął udział w obronie Płocka, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Mecenasem malowidła jest KGHM Polska Miedź, która w ten sposób włączyła się w obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej
Wystawa plakatowa „1920 Wojna Światów”
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej KGHM przygotował także wystawę plakatową „1920 Wojna Światów”. To kilkanaście komiksowych plansz autorstwa Krzysztofa Kałuckiego, które wraz z krótkim opisem przybliżają historię starcia Wojska Polskiego i Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy.
Wystawa w prosty sposób wyjaśnia kontekst historyczny, przebieg i znaczenie bitwy, zwraca uwagę na rolę patriotycznej mobilizacji narodu, a przede wszystkim - przybliża postacie polskich bohaterów. Akcentuje przy tym międzynarodowe wsparcie udzielane Polsce, przypominając m.in., że wśród amerykańskich lotników, którzy zgłosili się jako ochotnicy do Wojska Polskiego, był nagrodzony w późniejszych czasach Oscarem reżyser Merian C. Cooper, twórca filmowego King Konga.