„Chcemy wyznaczyć standardy postępowania dla UNESCO przy odbudowie zniszczonych miast”
07.05.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
– Chcielibyśmy, żeby podsumowaniem tej konferencji była rekomendacja warszawska, zawierająca wskazówki dotyczące odbudowy światowego dziedzictwa kultury – powiedziała w poniedziałek 7 maja wiceminister prof. Magdalena Gawin podczas otwarcia w Zamku Królewskim w Warszawie międzynarodowej konferencji poświęconej wyzwaniom stojącym przed rekonstrukcją światowego dziedzictwa pt. "The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction".
„Rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie ustanowiła światowy precedens”
Wiceminister Gawin pytana, czego konkretnie będzie dotyczyła rekomendacja, odpowiedziała: „(…) rekomendacja będzie zawierała ogólne zasady, które by ujmowały, czym różni się makietowa rekonstrukcja, której nie chcemy, od rekonstrukcji, która zachowuje historyczne walory i tego oczekujemy wszyscy po deklaracji warszawskiej”.
– Niezależnie od kultury w jakiej żyjemy, niezależnie od religii, jaką wyznajemy jest coś bardzo głęboko zakorzenionego w naturze ludzkiej - potrzebujemy kontynuacji w kulturze, potrzebujemy odwołania się do dziedzictwa materialnego, które jest źródłem naszej nawarstwiającej się tożsamości. Wbrew pozorom żadna jednostka, także i my, nie żyjemy tylko życiem swoim, dziedziczymy inne biografie, dziedziczymy jakąś przeszłość i o tym wszystkim mówią nam zabytki – podkreśliła wiceminister kultury Magdalena Gawin.
Miejsce konferencji nie jest przypadkowe, gdyż Polska, a w szczególności Warszawa doświadczyła tragedii celowego zniszczenia i konieczności uporania się z różnego rodzaju wyzwaniami, mającymi na celu powrót do normalnego funkcjonowania. Historyczne centrum Warszawy będące jednym z pierwszych wpisów na listę światowego dziedzictwa, stanowiło jednocześnie precedens. Wyjątkowa wartość tego dobra została dostrzeżona m.in. w kompleksowej odbudowie zniszczonego w warstwie materialnej miasta, u którego podstaw rekonstrukcji legła siła ducha i determinacja narodu. Wpis ten przez wiele lat miał duży wpływ na rozumienie pojęcia autentyczności miejsc światowego dziedzictwa i kształtowanie podejścia do zagadnienia odbudowy.
- Rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie ustanowiła światowy precedens: polskie doświadczenie i osiągnięcia w tej dziedzinie na przestrzeni lat miały wielki wpływ na kształtowanie poglądów na temat ochrony światowego dziedzictwa - zwróciła uwagę wiceminister Gawin.
- Wpis w 1980 r. historycznego centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest jedynym wpisem obszarowym zrekonstruowanych zabytków. Daje to podstawę żeby dzisiaj zacząć rozmawiać na temat rekonstrukcji – dodała prof. Magdalena Gawin.
Ponad 20 referatów i przedstawiciele 31 regionów UNESCO
Uczestnicy konferencji wysłuchają ponad 20 referatów ze strony przedstawicieli ponad trzydziestu krajów UNESCO, m.in. z Syrii, Bahrajanu, Iraku, Mali, Haiti, Japonii, Indii, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, UDA, Wielkiej Brytanii, a także Barbadosu, Ukrainy, Ekwadoru, Nepalu czy Estonii.
Organizatorami konferencji "The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction" są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Domem Spotkań z Historią i Centrum Interpretacji Zabytku.
Zdjęcia (13)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl