W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czytanie jest jak chleb powszedni. Minister kultury na inauguracji Narodowego Czytania 2020

05.09.2020

Minister kultury na inauguracji Narodowego Czytania 2020, fot. Danuta Matloch

Czytanie jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła. To zaspokajanie potrzeb i tych podstawowych, i tych samorealizacyjnych - mówił podczas inauguracji Narodowego Czytania 2020 w warszawskim Ogrodzie Saskim minister kultury i dziedzictwa narodowego Profesor Piotr Gliński. - Czytanie wyposaża nas w takie umiejętności, bez których nie potrafimy żyć.

W Narodowym Czytaniu tradycyjnie wzięła udział Para Prezydencka. 

Minister kultury przypomniał, że w Polsce czyta ok. 40 proc. społeczeństwa. „Oczywiście chcielibyśmy, żeby więcej osób czytało. Jednak ten poziom utrzymuje się, nie spada, chociaż to jest wciąż za mało” - mówił. Podkreślał, że państwo polskie od pięciu lat realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, buduje i modernizuje biblioteki, przeznacza środki na zakup książek. „To jest nasz skarb i dorobek, że wszyscy dbamy o literę, o słowo, o książkę. Za to chciałbym podziękować wszystkim osobom, które się do tego przyczyniają” - powiedział prof. Gliński. Zaznaczył rolę Prezydenta i Pierwszej Damy w dbaniu o rozwój czytelnictwa.

„Balladyna" Juliusza Słowackiego czytana w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie nigdy w historii nie miała tak licznej obsady. W IX odsłonie Narodowego Czytania udział wzięło ponad 60 aktorów m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Akcję Narodowe Czytanie koordynuje Narodowe Centrum Kultury.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}