W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dang Thai Son i Nelson Goerner uhonorowani Złotymi Medalami „Gloria Artis”

13.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wybitnym pianistom. Pochodzący z Wietnamu Dang Thai Son  oraz Argentyńczyk Nelson Goerner są honorowymi ambasadorami polskiej kultury na świecie. Uroczystość odbyła się z udziałem Ambasadora Wietnamu w Polsce Vu Dang Dzunga oraz Konsula i Sekretarza w Ambasadzie Argentyny, Charge d’Affairs Miguela Angel Cuna.

Wybitni pianiści związani są z Polską i warszawskim Konkursem Chopinowskim.

„Wyróżniają się kunsztem pianistycznym docenionym przez krytykę na całym świecie, niezwykłą subtelnością i precyzją artystycznych interpretacji, niezrównaną wszechstronnością programową, eksplorowaniem możliwości instrumentów wraz z sięganiem po oryginały z pierwszej połowy XIX wieku, bezcenną aktywnością pedagogiczną i co dla nas Polaków szczególnie ważne – umiłowaniem polskiej muzyki i szczególnym jej oddaniem, emanującym między innymi częstą obecnością w Warszawie w trakcie festiwali Chopin i jego Europa czy bezprecedensową aktywnością fonograficzną” – mówił w laudacji dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener.

Dang Thai Son

Jest pierwszym pianistą azjatyckim, który w 1980 roku zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jednym z najwybitniejszych muzyków naszych czasów. Początkowo uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem swojej matki, następnie kontynuował edukację muzyczną w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Vladimira Natansona i Dymitra Bashkirova. Występuje z najznakomitszymi zespołami i dyrygentami w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. Uczestniczył w historycznych wydarzeniach artystycznych, m.in. w wielkim koncercie japońskiej telewizji NHK wraz z Kathleen Battle, Yo-Yo Ma, Seiji Ozawą i Mścisławem Rostropowiczem (1995), ostatnim festiwalu Isaaka Sterna w Miyazaki (2001) czy w wielkim koncercie galowym z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (2010). Jest regularnym gościem Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Obecnie Dang Thai Son wykłada gościnnie na Uniwersytecie w Montrealu, a od tego roku będzie prowadził zajęcia na Oberlin Conservatory of Music w Stanach Zjednoczonych. Jest również jurorem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in.: Clary Haskil w Szwajcarii, Sergiusza Rachmaninowa i Światosława Richtera w Rosji, Chopina w Polsce, Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Artysta dokonał licznych nagrań dla takich wytwórni jak: Deutsche Grammophon, CBS Sony i Victor JVC. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał kilka albumów z interpretacjami artysty, m.in. Nokturny Chopina, koncerty fortepianowe Chopina oraz płytę dedykowaną twórczości Paderewskiego, na której znalazł się wybór solowych utworów oraz zarejestrowany podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2015 r. Koncert fortepianowy a-moll.

Nelson Goerner

Należy do grona najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Studiował w Konserwatorium w Buenos Aires u Juana Carlosa Arabiána i Carmen Scalicione oraz w Konserwatorium w Genewie. Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Ferenca Liszta w Buenos Aires (1986) i Konkursu Pianistycznego w Genewie (1990). Grywa regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk z najsłynniejszymi orkiestrami. W repertuarze kameralnym występował m.in. z Marthą Argerich, Janine Jansen, Stevenem Isserlisem i Garym Hoffmanem. Koncertuje w ramach londyńskich BBC Proms, festiwali w Salzburgu, La Roque d’Anthéron i Verbier, jest też stałym gościem Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Nelson Goerner dokonał wielu nagrań – m.in. na instrumentach historycznych w ramach serii „The Real Chopin”, za które otrzymał Diapason d’Or. Nagrodę tę zdobyła również płyta z koncertami Paderewskiego i Martucciego, nagrana podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Na Festiwalu „Progetto Martha Argerich” w 2016 r. artysta odniósł spektakularny sukces, wykonując z polskimi muzykami Kwintet fortepianowy Józefa Nowakowskiego. W latach 2014–2017 był członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Najwyższe odznaczenia

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}