W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Danuta Jaworska-Thomas i Andrzej Kalina uhonorowani Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

17.06.2021

Stuletnia artystka-tkaczka Danuta Jaworska-Thomas oraz wybitny grafik Andrzej Kalina zostali uhonorowani przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Profesor Kalina odebrał dziś wyróżnienie z rąk dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Agnieszki Komar-Morawskiej podczas uroczystości, która odbyła się w Domu Artysty Plastyka – galerii Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Danutę Jaworską-Thomas reprezentowała córka Katarzyna Thomas, która odebrała medal w jej imieniu.

Danuta Jaworska-Thomas i Andrzej Kalina uhonorowani Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Danuta Jaworska-Thomas

Danuta Jaworska-Thomas urodziła się w 1920 r. w Poznaniu w rodzinie z tradycjami patriotycznymi. W latach 1947-1951 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskała w 1955 r. w łódzkiej PWSSP. W latach 1955-1996 była związana ze Spółdzielnią Ład, dla której wykonywała projekty tkanin żakardowych. Od 1967 r. była członkiem Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego przy OW ZPAP. W latach 1968-89 pracowała w szkołach średnich jako pedagog. Jest wieloletnią członkinią Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz przewodniczącą tamtejszego Koła Seniorów.

Artystka otrzymała liczne wyróżnienia m.in. w 1957 r. – w Mediolanie, w 1973 r. – w ramach wystawy „Artyści plastycy z kręgu CEPELIA” w Zachęcie i w 1978 r. – Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. W 2005 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Jej prace są prezentowane w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry w Częstochowie, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rady Państwa oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Postać artystki została uwieczniona na wystawie on-line „Rówieśnicy Niepodległej”.

Danuta Jaworska-Thomas twórczą działalnością zajmuje się do dzisiaj. W 2010 i 2015 roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 r. Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków przedstawił wystawę towarzyszącą 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – Łódź 2016 pn. „Danuta Jaworska-Thomas. Moja twórczość od 90. do 96. roku życia”, prezentującą prace tkackie i rysunki artystki.

 

Prof. dr hab. Andrzej Kalina

Prof. dr hab. Andrzej Kalina urodził się w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom w 1980 r. Wraz z Andrzejem Dworakowskim i Markiem Jaromskim. jest członkiem grupy „Warsztat”. W 1990 r. jako jeden z 13 grafików polskich został umieszczony w słowniku grafików świata wydanym w Japonii.

Profesor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów studiów niestacjonarnych, kierownika Pracowni Grafiki Artystycznej, członka Senatu PJATK, Rady Programowej oraz Komisji ds. Jakości Kształcenia na kierunku Grafika.

Zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, environmentem, sztuką książki, tworzy także obiekty artystyczne. Jego twórczy dorobek jest bardzo bogaty, obejmuje szereg wystaw indywidualnych oraz udział w zbiorowych krajowych i zagranicznych prezentacjach sztuki polskiej. Swoje prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie (m.in. Niemcy, Włochy, Finlandia, Japonia, Węgry, USA, Belgia, Luxemburg, Rosja, Holandia, Francja, Szwajcaria, RPA, Szwecja, Korea). Można je znaleźć w zbiorach m.in. The British Museum w Londynie i MOMA w Nowym Jorku.

Andrzej Kalina jest też laureatem wielu nagród, m.in. 1. Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (1991) oraz Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}