W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości

28.03.2019

Dar Młodzieży zacumował dziś w Gdyni po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata, zorganizowanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wpływania do nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki żaglowcowi towarzyszyła parada statków, w tym cztery jednostki Marynarki Wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe. W uroczystości powitania żaglowca uczestniczył wiceminister kultury Jarosław Sellin.

fot. Adam_Warżawa/PAP

- W tej wspaniałej morskiej wyprawie udział wzięło bardzo wiele młodych osób z całego kraju. Mam graniczące z pewnością przeczucie, że na Mauritiusie, w Dżakarcie, czy w Singapurze przed Waszą wizytą niewielu wiedziało, co to za święto, a może nawet, gdzie leży Polska. Wyprawa ta stworzyła wspaniałe okazje do promowania Polski i jej dziedzictwa w atrakcyjny, nietuzinkowy sposób – powiedział minister Sellin.

Wiceszef resortu kultury podkreślił również, że dzięki załodze Daru Młodzieży polska historia i kultura zawitała do portów odwiedzanych w czasie podróży.

- Wierzę, że w myśl misji, którą ze sobą ponieśliście po wodach świata wraz z biało-czerwoną banderą Daru Młodzieży, stulecie obchodów odzyskania polskiej niepodległości nabrało dla mieszkańców portów, które odwiedził Rejs Niepodległości, konkretnej, namacalnej treści.

Minister Sellin zaznaczył, że zorganizowanie wydarzeń kulturalnych promujących polską kulturę, sztukę i historię w ramach rejsu było możliwe dzięki zaangażowaniu Instytutu im. Adama Mickiewicza, który na ten cel w 2018 oraz 2019 roku przeznaczył łącznie niemal milion złotych, otrzymanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiceminister kultury podziękował również uczestnikom rejsu za ich wkład w szerzenie wiedzy o ojczyźnie na świecie.

- Jestem przekonany, że Rejs ten stał się dla Was wszystkich niezapomnianym przeżyciem, żywym pomnikiem Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rejs Niepodległości – podsumowanie

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel sześć milionów złotych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}