W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Drzewa” - wystawa Andrzeja Krauzego

26.10.2018

 - Andrzej Krauze to wybitny artysta znany raczej z karykatur. Teraz w rysunkach, wspaniałych grafikach i wycinankach pokazuje nam inną twarz – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia wystawy pod tytułem „Drzewa. Rysunki i wycinanki Andrzeja Krauzego” w siedzibie Fundacji Polska Wielki Projekt. Na wystawie, którą będzie można oglądać do 21 grudnia, zostały zaprezentowane wycinanki oraz rysunki z natury przedstawiające drzewa z londyńskich Ogrodów Kensington oraz z Włoch.

- Motywy przyrodnicze są obecne w polskiej sztuce od zawsze. Przy wejściu mamy cytat z „Pana Tadeusza”, który mówi o przyrodzie i o tym jak ważną funkcję odgrywają artyści w społeczeństwie polskim - powiedział  wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wystawa jest poświęcona wycinankom tworzonym skalpelem z czarnego papieru, szkicom, rysunkom długopisem, tuszem, w różnych technikach. Andrzej Krauze jest znany głównie z rysunków prasowych, komentowania bieżących spraw politycznych, społecznych. Na wystawie prezentujemy prace zupełnie inne, bardziej osobiste.

- Wybrałem studia z natury, rysunki robione w Ogrodach Kensington i w Toskanii. To prace, które artysta tworzy w bardziej spokojnym, wakacyjnym czasie. Pojawiają się na nich samotnie stojące drzewa, drzewa wyrwane z korzeniami czy gąszcz, na który składa się grupa drzew - powiedział kurator ekspozycji Jakub Mazurkiewicz.

Andrzej Krauze

Rysownik, malarz, projektant plakatów, przedstawiciel nowego polskiego rysunku prasowego lat siedemdziesiątych XX wieku. Urodził się w 1947 roku. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozpoczął w 1966 r. Studiował najpierw malarstwo, później zdecydował się na projektowanie graficzne, które kontynuował pod okiem Henryka Tomaszewskiego. W roku 1979 wyjechał do Francji, następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie osiadł na stałe w Londynie. Od 1989 jest jednym z głównych rysowników „Guardiana”. Rysuje także dla „New York Times'a”, „Independent on Sunday” i „Sunday Telegraph". Jego prace ukazują się stale w „Timesie”, „Observerze”, „Szpilkach”, „Kulturze”, „The Economist”, „New Statesman”, „Rzeczpospolitej”, na portalu wPolityce.pl, w „DoRzeczy”, „Sieci”, „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku tvp.pl”, „New Scientist” i w „Nowym Czasie” (Londyn), „The Scientist” (Nowy Jork) i „Courrier International” (Paryż). Jest laureatem nagrody za ilustracje przyznawanej przez Victoria and Albert Museum (1996), a także wielokrotnym zdobywcą Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki.

Fundacja Polska Wielki Projekt

Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne, oraz dziedzictwo polskie i europejskie.  Rozwija polską myśl konserwatywną. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami.

 

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}