W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

23.08.2018

Kadr ze spotu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

23 sierpnia, w rocznicę Paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych. Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność przygotował spoty przedstawiające tragiczne losy ofiar nazizmu i komunizmu. Pierwszy opowiada o najmłodszej ofierze represji po rewolucji 1956 roku na Węgrzech. Peter Mansfeld został powieszony w wieku zaledwie 18 lat. Drugi film przedstawia historię niezwykłej obozowej miłości Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego. Po nieudanej próbie ucieczki oboje giną w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Tragiczne losy ofiar nazizmu i komunizmu

By przybliżyć wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przygotowała dwa 30-sekundowe spoty przedstawiające tragiczne losy ofiar reżimów. Pierwszy z nich opowiada historię Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, którzy zdołali zbiec z obozu Auschwitz-Birkenau, ale po dwóch tygodniach natknęli się na niemiecki patrol. Kobietę zatrzymano. Galiński mógł uciec, ponieważ w ostatniej chwili zdążył się schować. Wyszedł jednak z ukrycia i dobrowolnie oddał się w ręce Niemców, by pozostać z ukochaną.

W drugim ze spotów przywołany został tragiczny los węgierskiego nastolatka - Petera Mansfelda. Tę poruszającą historię związaną z wydarzeniami węgierskiej rewolucji 1956 roku opowiada jego matka.

79 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia 1939 r. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw - III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym. Na mocy Paktu granica Związku Sowieckiego i Rzeszy miała przebiegać na linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Pakt ułatwił Hitlerowi atak na Polskę. Zabezpieczał front wschodni. Stalin dzięki niemu zyskał czas na zbrojenie w ewentualnej wojnie przeciwko Rzeszy. Konsekwencją podpisanego paktu był IV rozbiór Polski, gdyż na jego mocy dokonano ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku z dwóch stron.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

 

 

 

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}