W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w 85. rocznicę urodzin kompozytora

17.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

- Krzysztof Penderecki to postać, bez której trudno sobie wyobrazić polską kulturę - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie rozpocznie się 16 listopada i będzie poświęcone kompozytorowi w 85. rocznicę jego urodzin. W konferencji prasowej, która odbyła się 17 września w PAP udział wzięli Maestro Krzysztof Penderecki, jego żona Elżbieta oraz dyrektorzy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

„To będzie wielkie i ważne wydarzenie”

- Krzysztof Penderecki, jak wszyscy wiemy, jest wielką i bardzo ważną instytucją polskiej kultury. To jest postać, bez której trudno sobie wyobrazić polską kulturę. Tym bardziej wielki hołd w związku z jubileuszem - podkreślił minister kultury prof. Gliński.

Wicepremier dodał, że jest mu niezmiernie miło, że jego ministerstwo, ale także wiele instytucji związanych i niezwiązanych z tym resortem, ale dbających i myślących dobrze o polskiej kulturze, wspiera ten festiwal.

- To będzie wielkie i ważne wydarzenie. Myślę, że to jest także taka powinność, która jest oczywistością  - podkreślił Piotr Gliński.

Festiwal jednego z najbardziej znaczących artystów polskiej i światowej sceny muzycznej

Podczas 7 koncertów symfonicznych i 3 kameralnych usłyszeć będzie można dzieła reprezentujące drogę twórczą mistrza: od awangardowych utworów z lat 60-tych po utwory z lat ostatnich (IV Kwartet smyczkowy,VI Symfonia „Chinesische Lieder”). W czasie koncertów festiwalowych odbędzie się prawykonanie nowego utworu, Tria fortepianowego, napisanego dla zespołu Penderecki Trio oraz przedstawiona zostanie nowa „odsłona” Koncertu podwójnego w wersji na flet i klarnet (w aranżacji Michela Lethieca).

Do udziału w Festiwalu zaproszone zostały czołowe polskie zespoły: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Chór Filharmonii Narodowej, Chór Teatru Wielkiego i Opery Narodowej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Polski Chór Kameralny, Warszawski Chór Chłopięcy. Za pulpitem staną mistrzowie batuty, m.in.: John Axelrod, Rolf Beck, Christoph Eschenbach, Lawrence Foster, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, Andres Mustonen, Alexander Liebreich, Rafael Payare, Leonard Slatkin, Tadeusz Strugała, Maximiano Valdés.

Wśród wybitnych polskich i zagranicznych solistów biorących udział w Festiwalu znajdują się nazwiska wschodzących gwiazd sal koncertowych, jak i światowej sławy muzyków – przyjaciół kompozytora, którzy byli pierwszymi wykonawcami utworów pisanych z myślą o ich sztuce wykonawczej, takich jak: Anne-Sophie Mutter, Arto Noras, Ivan Monighetti, Yuri Bashmet, Danjulo Ishizaka, Gábor Boldoczki, czy zespół Shanghai Quartet.

Szczegółowy program festiwalu dostępny TUTAJ

Źródło: /MKiDN, beethoven.org.pl/

 

Materiały

TUTAJ

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}