W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala Sportu Akademickiego za nami. Najlepsi akademicy z nagrodami!

16.12.2020

Nagroda dla Uniwersytetu Warszawskiego w klasyfikacji Uniwersytetów Akademickich Mistrzostw Polski.

15 grudnia br. odbyła się Gala Sportu Akademickiego 2020, podczas której podsumowane zostały działania Akademickiego Związku Sportowego w ciągu roku akademickiego. W trakcie wydarzenia, które odbyło się w formule online, do gości i uczestników gali zwrócił się minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

- Chciałem przesłać wszystkim zawodnikom, członkom, działaczom AZS Akademicki Związek Sportowy najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia. AZS to w tej chwili 50 tysięcy zawodników, to jedno z najmocniejszych polskich środowisk sportowych. AZS wspiera sportowców-wyczynowców, ale też wszystkich studentów, studenckie sekcje sportowe, organizuje bardzo ważne zawody, jest też aktywny w sporcie dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę zapewnić, że Ministerstwo Sportu tak jak dotychczas będzie wspierało Akademicki Związek Sportowy w rozwoju środowiska. Wszystkiego najlepszego! - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak podkreślił, że ostatnie miesiące – ze względu na pandemię - nie były dla akademickiego środowiska sportowego łatwe. – Z drugiej strony był to rok wymagający, w którym musiała sprawdzić się cała organizacja. I oceniam, że AZS spisał się na piątkę – stwierdził.

Doroczna Gala Sportu Akademickiego jest tradycyjnie podsumowaniem działań AZS w ciągu roku akademickiego. Choć obostrzenia znacząco wpłynęły na sport akademicki, udało się m.in. przeprowadzić cały cykl Akademickich Mistrzostw Polski, czyli jednego z najważniejszych zadań AZS.

W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężyła Politechnika Gdańska, która wyprzedziła Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Śląską. Gdańszczanie byli, co oczywiste, również najwyżej sklasyfikowaną uczelnią techniczną, a ekipa Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w klasyfikacji uniwersytetów. Wśród uczelni medycznych zwyciężył Uniwersytet Medyczny w Łodzi, wśród uczelni społeczno-przyrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wśród uczelni wychowania fizycznego Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, wśród szkół niepublicznych najlepsza była Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a wśród wyższych szkół zawodowych złoty medal wywalczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Chciałbym podkreślić, że wiele zawodów było świetnie zorganizowanych. Dużą pracę wykonał główny AZS, ale również ośrodki. Spisało się również Ministerstwo Sportu, które wspierało nas i finansowo, i organizacyjnie. Podobnie Ministerstwo Nauki, ale także sponsorzy z Grupą LOTOS na czele. Zdobyliśmy sporo doświadczenia, sporo dobrych wyników, a bardzo dobrze rozwijała się ta część AZS, która zajmuje się sportem osób z niepełnosprawnościami – dodał prof. Nowak.

W trakcie gali wyróżniono również polskich medalistów Akademickich Mistrzostw Świata. W 2020 roku udało się przeprowadzić tylko dwie imprezy tej rangi – w marcu w Amsterdamie rywalizowali łyżwiarze szybcy, a w październiku, w trybie online, odbyły się mistrzostwa w grach umysłowych. Tę ostatnią imprezę zorganizował AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Biało-czerwoni sięgnęli po sześć medali AMŚ, a wszystkie wywalczyli łyżwiarze szybcy – indywidualnie Magdalena Czyszczoń, Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik i Marcin Bachanek (wszyscy AWF Katowice) oraz męska i żeńska drużyna.

W trakcie gali nagrodzono również AZS AWF Katowice, który w 2019 roku zwyciężył w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży oraz w szczególny sposób uhonorowano obchodzącą 75-rocznicę założenia Politechnikę Łódzką.

Tradycyjnie przyznano także nagrody im. Eugeniusza Pietrasika, które każdego roku otrzymują wyróżniający się młodzi działacze AZS. W tym roku nagroda trafiła do rąk Dagmary Gruszczak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Mikołaja Chudzika (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) i Tomasza Olszewskiego (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Nagrody fair play otrzymały kluby uczelniane AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a za ligowy sukces roku uznano mistrzostwo Polski w futsalu i czwarte miejsce w ekstraklasie piłkarskiej zawodniczek KU AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Akademicki Związek Sportowy

Akademicki Związek Sportowy to największa i najstarsza organizacja studencka w Polsce, która liczy blisko 40 tys. członków. AZS działa w oparciu o ok. 250 klubów i ok. 2,5 tys. sekcji. Jego sztandarową imprezą są Akademickie Mistrzostwa Polski, a w zakresie upowszechniania sportu m.in. także Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. AZS to także sport wyczynowy i światowe gwiazdy, które, trenując głównie w klubach AZS AWF, reprezentują Polskę na najważniejszych zawodach.

Źródło: AZS Akademicki Związek Sportowy, Ministerstwo Sportu

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}