W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Galerie sztuki współczesnej już otwarte dla publiczności

14.05.2020

Centra Sztuki Współczesnej w Toruniu i w Warszawie są już dostępne dla zwiedzających. W ponownie otwartym Zamku Ujazdowskim w Warszawie można osobiście doświadczyć instalacji Kornelii Dzikowskiej „Próba sił”, a w CSW w Toruniu publiczność zobaczy m.in. wystawę „Znaki Apokalipsy”. Natomiast Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki otwiera swoje wnętrza etapowo.

Gmach CSW widziane od strony południowej fot. Mateuszgdynia/Wikipedia

CSW w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zostało ponownie otwarte 12 maja. Dla zwiedzających udostępnione zostały wystawy oraz księgarnia. Obecnie na 200 m² prezentowane są dwie wystawy: „Współczesna Sztuka Ukrainy „Sztuczny Ból” oraz „Znaki Apokalipsy”. Od piątku będzie można także zobaczyć cztery ekspozycje w ramach 11. PLASTER – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej. Będą to monograficzne ekspozycje dwóch ikon francuskiego plakatu – Alaina Le Querneca i Michela Bouveta, plakaty autorstwa studentów kilku francuskich szkół artystycznych (wystawa "F1") oraz projekt plenerowy – zestaw 40 wielkoformatowych plakatów poświęconych kinu francuskiemu autorstwa Łukasza Klisia, Sebastiana Kubicy i Tomasza Tobolewskiego (wystawa "Trzej muszkieterowie").

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie https://csw.torun.pl/csw/csw-otwarte-od-12-maja-32201/

Aktualne wystawy można obejrzeć również w formie wirtualnej galerii na http://zwiedzaj.csw.torun.pl/

CSW Zamek Ujazdowski

W ponownie otwartym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o można znów osobiście doświadczyć instalacji Kornelii Dzikowskiej „Próba sił”. Termin trwania wystawy, której wernisaż się odbył tuż przed zamknięciem placówek muzealnych z powodu wirusa COVID-19, przedłużony został do 31 maja 2020 . Czynna jest też księgarnia Art Bookstore.

Natomiast od 19 czerwca 2020 będzie można obejrzeć zbiorową wystawę „Żarty żartami”, której kuratorami jest artystyczny kolektyw Slavs and Tatars. Tematem wystawy jest satyra zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Grafiki, aktywistyczne interwencje, memy, stand-upy – od Europy Wschodniej aż po Bliski Wschód. Tydzień później, 25 czerwca 2020, otwarta zostanie druga wystawa z tegorocznego cyklu Project Room Jana Baszaka. Jeszcze w tym roku w przestrzeni Projekt Roomu publiczność zobaczy też nowe prace Adeliny Cimochowicz, Piotra Brucha, Sebastiana Sebulca i Marka Wodzisławskiego.

Z powodu epidemii koronawirusa CSW zmodyfikowało niektóre plany wystawiennicze. Wystawa „Codzienne formy oporu”, opowiadająca o strategiach życia pod presją w Palestynie, którą miała zostać otwarta w kwietniu, przeniesiona jest na przyszły rok. Indywidualna wystawa austriackiej artystki Ursuli Mayer „To, co po nas przetrwa” otwarta zostanie we wrześniu 2020.

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie https://u-jazdowski.pl/program/project-room/kornelia-dzikowska?tid=zwiedzaj-bezpiecznie.

CSW Zamek Ujazdowski, podobnie jak inne placówki muzealne przygotował bogatą ofertę on-line; są to m.in. internetowe archiwa performansów i filmów. Więcej informacji o stale rozwijającej się ofercie online można znaleźć na stronie www.u-jazdowski.pl.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Wernisaż wystawy Pauliny Pankiewicz „Być jak Paul Cézanne” — zrealizowany 12 maja online bez udziału gości i transmitowany na żywo w mediach społecznościowych — był wstępem do inauguracji spotkań z widzami. To właśnie ta wystawa jest dostępna od środy 13 maja w ponownie otwartym Miejscu Projektów Zachęty na ul. Gałczyńskiego. W piątek udostępniony zostanie dla publiczności główny budynek Zachęty i kolejne wystawy na placu Małachowskiego, a także Księgarnia Artystyczna Zachęty. Tego dnia będzie można zobaczyć wystawy „Wideotaśmy. Wczesna sztuka wideo (1965–1976)” oraz „Ahmed Charkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne w latach 1955–1980”. Wystawa „Andrzeja Krauzego Lekcja fruwania” zostanie ponownie otwarta 22 maja.

Program publiczny i edukacyjny realizowany jest online. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń, warsztatów rodzinnych, warsztatów dla nauczycieli, oprowadzań, transmisji wystaw 3D oraz inicjatyw w polskim języku migowym znajdują się na stronie https://zacheta.art.pl/pl w zakładce: KALENDARZ i EDUKACJA.

Przed wizytą w Zachęcie i Miejscu Projektów Zachęty zachęcamy do zapoznania się z kilkoma nowymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego odwiedzania galerii - https://zacheta.art.pl/pl/wizyta.

{"register":{"columns":[]}}