W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gloria Artis dla byłego rektora Politechniki Gdańskiej

27.03.2019

Profesor Aleksander Kołodziejczyk – rektor Politechniki Gdańskiej latach 1996-2002 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie, którym honorowane są osoby i instytucje wyróżniające się w działalności artystycznej i kulturalnej oraz ochronie dziedzictwa narodowego, wręczył profesorowi Kołodziejczykowi Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin podczas posiedzenia Senatu PG zwołanego z okazji pierwszego w historii uczelni Święta Politechniki Gdańskiej.

fot. K.Krzempek/Politechnika Gdańska

W laudacji na cześć wyróżnionego prorektor PG ds. organizacji prof. Janusz Cieśliński przypomniał, że Aleksander Kołodziejczyk jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, ale całe życie zawodowe związał z Politechniką Gdańską, gdzie przez dwie kadencje był prorektorem ds. kształcenia, a następnie również przez dwie kadencje rektorem uczelni.

- Profesor Aleksander Kołodziejczyk był inicjatorem, organizatorem i promotorem dosłownie setek wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce nie tylko na terenie Politechniki Gdańskiej, ale również w innych ośrodkach akademickich i nieakademickich Pomorza - powiedział prorektor PG.

Podkreślił, że prof. Kołodziejczyk zainicjował współpracę z Akademią Muzyczną w Gdańsku, której efektem było ponad 200 koncertów muzyki klasycznej na Politechnice Gdańskiej oraz udział tak wybitnych osób jak Krzysztof Penderecki czy Rafał Blechacz.

- Przez 14 lat dzięki osobistemu zaangażowaniu profesora Kołodziejczyka w parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Gdańsku-Morenie odbywały się doroczne koncerty oratoryjne pod nazwą „Tradycyjne Koncerty Majowe”. Uczestniczyły w nich setki, a w szczytowym okresie nawet tysiące słuchaczy – zaznaczył w laudacji prorektor PG.

Dodał, że szczególnym mecenatem profesor Kołodziejczyk otoczył Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, organizując osobiście wiele z jego koncertów oraz pozyskując sponsorów.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zauważył, że na uczelni technicznej, jaką jest Politechnika Gdańska, obecność ważnych wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza muzycznych, jest piękną tradycją. Przywołał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego o tym, że "każda dziedzina aktywności ludzkiej podlega racjonalnemu wyjaśnieniu".

- Myślę, że w gmachu Politechniki Gdańskiej to jest szczególnie rozumiane, jaka jest geneza twórczości ludzkiej, z czego dane dzieło się wzięło. Jedną z aktywności kulturalnych, która wymyka się racjonalnemu wyjaśnieniu jest muzyka, bo ona jak powiedział profesor Kołakowski „jest nie z tego świata”. I myślę, że taką fascynację muzyką odkrył właśnie profesor Aleksander Kołodziejczyk i dlatego wprowadził ją tak obficie w przestrzeń Politechniki Gdańskiej - powiedział wiceminister Sellin.

 

Dzień uroczystego posiedzenia Senatu PG poświęconego promocjom akademickim, które odbywa się w marcu każdego roku, został ustanowiony Świętem Politechniki Gdańskiej zgodnie z uchwałą Senatu PG przyjętą 21 lutego 2018 r.

Na PG uczy się ok. 15 tysięcy studentów na dziewięciu wydziałach. Uczelnia kształci na 34 kierunkach studiów I stopnia i 33 kierunkach II stopnia oraz ok. 60 kierunkach studiów podyplomowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}