W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

11.12.2019

- Księdza Franciszka Rogaczewskiego wyniesiono na ołtarze za jego męczeństwo, my zachowujemy go w pamięci również za jego walkę o polskość - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas odsłonięcia pomnika błogosławionego. Rozpoczął się w ten sposób kongres w Muzeum II Wojny Światowej, poświęcony 108 błogosławionym męczennikom, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę i ojczyznę.

I Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

Podczas odsłonięcia pomnika błogosławionego ks. Rogaczewskiego wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że „związek między polskością a wiarą katolicką był szczególnie widoczny, a zarazem szczególnie drażniący Niemców na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Dodał , że „polskie życie religijne przeplatało się tam z polskim życiem społecznym, ekonomicznym i politycznym”. Zaznaczył, że to polscy duchowni w Wolnym Mieście Gdańsku bez strachu stali w pierwszym szeregu walki o polskość i polski Kościół w zdominowanym od 1933r. przez niemieckich narodowych socjalistów WMG. Podkreślił, że już 1 września 1939r. dziesięciu polskich księży z terenu WMG, zostało aresztowanych - wśród nich był ks. Franciszek Rogaczewski.

„W ideologii niemieckiego narodowego socjalizmu Kościół katolicki, a szczególnie Kościół katolicki w Polsce, był jednym z głównych wrogów, których należało zniszczyć. W 1942 r. jeden ze współpracowników Generalnego Gubernatora Hansa Franka na pytanie o przyczyny prześladowania polskiego duchowieństwa odpowiedział: Czynimy to z zasadniczych względów. Bo u was w Polsce jest tak: Kościół i naród to jedno. Musimy to rozerwać. Dlatego bijemy raz w Kościół, raz w naród, aby was zniszczyć”

I Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczął się w środę dwudniowy I Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas inauguracji Kongresu wyliczył, że w gronie 108 błogosławionych jest 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich. Spośród nich szczególnie bliska jest mu s. Alicja Kotowska z Wejherowa, rodzinnego miasta polityka. Była ona aktywną działaczką społeczną, patriotyczną i dyrektorką szkoły. Została zamordowana w lesie piaśnickim w ramach eksterminacji polskiej inteligencji. Dodał, że „Piaśnica jest symbolem zbrodni pomorskiej. 30 tysięcy ofiar - osób, które tworzyły elitę Pomorza, wśród nich są osoby duchowne i między innymi s. Kotowska”. Wiceminister kultury podsumował:

„Każdy polski patriota, który pamięta o historii Polski i troszczy się o jej przyszłość, niezależenie od tego czy jest osobą wierzącą, czy nie, powinien pamiętać o silnym związku między polskością a kulturą chrześcijańską”

Celem wydarzenia jest przybliżenie sylwetek duchownych zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II w czasie jego podróży apostolskiej do Polski. Jego organizatorami są Braci Mniejsi Kapucyni oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego. W trakcie dwóch dni Kongresu odbędzie się 15 debat panelowych o zróżnicowanej tematyce. Przewidywana liczba prelegentów i moderatorów to 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}