W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja akcji Narodowe Czytanie

04.09.2021

„Czytanie jest jak chleb powszedni, czytanie jest jak źródlana woda. Dlatego cieszę się, że udało się nam zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa w Polsce, a w ostatnich dwóch latach odnotowaliśmy nawet wzrost” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas inauguracji akcji Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim. Lekturą tegorocznej edycji jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Inauguracja akcji Narodowe Czytanie, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że wzrost czytelnictwa w Polsce to zasługa pracowników kultury i edukacji, które dbają o to, żeby czytelnictwo się rozwijało.

My, ze swojej strony, prowadzimy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa i wiele innych programów, które wspierają rozwój polskiej kultury i czytelnictwa. W zeszłym roku zakończyliśmy pierwszy pięcioletni Program Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. W tym roku udało nam się tak zorganizować nasz budżet, podobnie jak budżet całej polskiej kultury, że mamy wzrost nakładów na następne 5 lat o 40%, czyli mamy ponad miliard zł na sam ten program - wskazał Piotr Gliński.

Zdaniem wicepremiera pokazuje to, że polskie państwo poważnie podchodzi do swojej roli mecenasa i wspiera działania mające na celu rozwój naszej kultury.

Czytajmy i cieszmy się, że możemy czytać, i że coraz więcej Polaków czyta – zaapelował minister kultury.

Lekturą tegorocznej akcji Narodowe Czytanie jest dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Centralna uroczystość odbyła się w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Podczas wspólnego czytania z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpili znani artyści. W postać tytułowej bohaterki utworu wcieliły się trzy aktorki: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. W pozostałych rolach wystąpili: Andrzej Pankowski (Pan Dulski), Krzysztof Szczepaniak (Zbyszko), Joanna Pach (Hesia), Angelika Kurowska (Mela), Anna Cieślak (Juliasiewiczowa), Lucyna Malec (lokatorka), Lidia Sadowa (Hanka) oraz Małgorzata Rożniatowska (Tadrachowa).

Akcja Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wydarzenie popularyzuje czytelnictwo i znajomość klasyki polskiej literatury, wzmacnia narodową wspólnotę, a także łączy Polaków na całym świecie. W ramach akcji wspólne czytanie odbywa się w wielu polskich miastach, ale także poza granicami kraju – wśród Polonii.

W ramach akcji w kolejnych latach lekturami były już takie utwory jak: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” i „Antologia Niepodległości” Stefana Żeromskiego, nowele polskie oraz „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

W przyszłym roku, jak zapowiedział podczas inauguracji tegorocznej edycji prezydent Andrzej Duda, lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}