Inauguracja Korpusu Solidarności i otwarcie I Forum Wolontariatu
24.10.2019
- Wolontariat i społecznikostwo jest niezbędne do funkcjonowania demokratycznego państwa. Jestem wciąż zwolennikiem, że państwo polskie musi być odpowiedzialne za wsparcie organizacji pozarządowych, społeczników, wolontariatu, bo to bardzo ważna część naszej demokracji – powiedział dziś wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury wraz z ministrem Wojciechem Kolarskim oraz dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności Wojciechem Kaczmarczykiem zainaugurował program Korpus Solidarności oraz otworzył I Forum Wolontariatu.
Systemowe wsparcie wolontariatu
- Ten trzeci sektor – sektor społeczny, wolontariacki, sektor, który jest związany z ideą, którą my nazywamy ideą solidarności, jest odpowiedzialny za realizację szeregu funkcji państwa, społeczeństwa, systemu gospodarczego, które dzięki niemu są właśnie realizowane – powiedział minister kultury.
Wicepremier podkreślił także, że chciałby, aby wolontariat wyglądał lepiej. Istotą tych działań jest to, by odbudować etos społecznikowski.
- Program Korpus Solidarności ma pomóc zwiększyć ilość wolontariuszy w Polsce. Celem naszych działań jest to, by wolontariat był systematyczny. Zależy nam, aby polski Korpus Solidarności miał taki prestiż, jaki ma amerykański Peace Corps. Amerykanin z dumą wpisuje do CV fakt, że pracował w Peace Corps. Chcemy, by u nas było podobnie – podkreślił prof. Piotr Gliński.
Korpus Solidarności – pierwszy taki program w Polsce
Korpus Solidarności to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – wolontariusze, organizacje i osoby, które koordynują pracę wolontariuszy oraz szeroko rozumiane otoczenie, które ma szansę dowiedzieć się więcej o wolontariacie. Program jest propozycją dla osób i organizacji, które zamierzają pomagać i pracować z wolontariuszami nie tylko „od święta”, ale także w dłuższej perspektywie. Korpus jest również miejscem dla wszystkich zaangażowanych w ideę wolontariatu – osób w różnym wieku i z różnych środowisk. Wszystkich zaangażowanych w działania Korpusu łączą wspólne wartości, takie jak solidarność, szacunek, dobro wspólne i solidarność międzyludzka.
Korpus Solidarności jest realizowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W realizację programu zaangażowali się partnerzy regionalni, czyli organizacje pozarządowe, które zostały wybrane na 2 lata w konkursie „Partnerstwo dla Wolontariatu”. Program przewiduje również współpracę z partnerami lokalnymi, którzy zostaną także wyłonieni w drodze konkursu. Docelowo w programie wybranych zostanie ponad 90 organizacji partnerskich.
Budżet całego programu na lata 2018-2030 wynosi prawie 55 mln zł. W programie przewidziano 7 000 szkoleń dla ponad 38 000 koordynatorów wolontariatu i 2 700 szkoleń dla 40 000 wolontariuszy. Zgodnie z założeniami programu, ok. 40 000 uczestników poświęci na wolontariat 83 000 000 godzin.
I Forum Wolontariatu
I Forum Wolontariatu, które odbywa się 24 i 25 października, to ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w rozwój wolontariatu długoterminowego. Forum zainaugurowało Korpus Solidarności, czyli program wolontariatu długoterminowego na lata 2018-2030. Program ma na prowadzić spójne i systematyczne działania zachęcające Polaków do długofalowego angażowania się w pracę społecznikowską na rzecz innych.