Istotne zmiany w programie „Aktywna Szkoła”
17.04.2024
Wyższy poziom wynagrodzenia za zajęcia, możliwość organizacji zajęć na obiektach innych niż Orliki, czy poszerzenie katalogu osób prowadzących ćwiczenia – to tylko niektóre zmiany wprowadzone do programu „Aktywna Szkoła”. Aktualizacja projektu umożliwi przystąpienie do niego większej liczbie szkół. Nabór do programu „Aktywna Szkoła” trwa do 19 kwietnia.
Program „Aktywna Szkoła” jest największym aktywizującym przedsięwzięciem w historii MSiT. Jego celem jest otwarcie przyszkolnych obiektów sportowych dla wszystkich mieszkańców w godzinach pozalekcyjnych i w weekendy.
Wprowadzone właśnie modyfikacje pozwolą jeszcze lepiej dostosować program do potrzeb i możliwości jednostek samorządu terytorialnego.
Zmiany programu „Aktywna Szkoła”:
1. Zadanie Aktywny Weekend:
- organizacja zajęć sportowych w wakacje (w lipcu i sierpniu) nie będzie obowiązkowa. Pozostanie jednocześnie opcją dostępną dla zainteresowanych,
- zajęcia będą mogły być prowadzone przez osoby inne niż nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy i instruktorzy, przy czym prowadzący będą musieli wykazać się odpowiednim doświadczeniem określonym przez jednostkę samorządu terytorialnego.
2. Zadanie Aktywny Orlik:
- możliwość wykorzystania 100 godzin dofinansowania na zajęcia odbywające się w całości na obiektach innych niż Orliki (w sytuacji gdy jednostka samorządu terytorialnego nie posiada Orlika, lub gdy jest on w trakcie modernizacji/remontu),
- zajęcia będą mogły być prowadzone przez osoby inne niż nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy i instruktorzy, przy czym prowadzący będą musieli dysponować odpowiednim doświadczeniem określonym przez jednostkę samorządu terytorialnego.
3. Zadanie Aktywny do Kwadratu:
- zmiana terminu rozpoczęcia realizacji zadania z 1 lipca na 1 maja. Pozwoli to operatorowi na wcześniejsze uruchomienie rekrutacji grup szkoleniowych i osób prowadzących zajęcia.
4. Wprowadzenie dla wszystkich zadań jednolitej stawki dla kwoty dofinansowania godziny zajęć w wysokości 60 złotych brutto. Wcześniej istniały dwie stawki – brutto i brutto - brutto. Zmiana realnie podwyższy poziom wynagrodzeń w Programie.
Przypomnijmy: w ramach projektu „Aktywna Szkoła” na terenie szkół i Orlików w dni powszednie i weekendy odbywać się będą zajęcia sportowe dostępne dla wszystkich mieszkańców – nie tylko uczniów. Wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia bierze na siebie w całości Ministerstwo Sportu i Turystyki. Każda zgłaszająca się do programu szkoła może uzyskać wsparcie dla trenerów i animatorów na nawet 1500 godzin rocznie o wartości 90 tys. złotych. Dodatkowo placówka uczestnicząca w przedsięwzięciu może otrzymać dofinansowanie sprzętu sportowego aż do 25 tys. złotych. Do końca roku 2024 MSiT przeznaczy na cele programów „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” aż 335 mln złotych.
Wszystkie informacje dotyczące programu „Aktywna Szkoła” można znaleźć na stronie https://www.aktywnaszkola.pl/ lub otrzymać, dzwoniąc pod numerem telefonu +48 537 255 791 w godz. 8.00-15.00.