W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak spędzić rodzinne lato w zachodniej Polsce? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego promuje „Wakacje w muzeum”

27.07.2020

Osoby spędzające urlop w zachodniej Polsce zwykle szukają wypoczynku w którejś z wielu puszcz, na pojezierzach lub w pięknych Sudetach i Karkonoszach. Świetnym urozmaiceniem letniego rodzinnego wypoczynku z pewnością będzie skorzystanie z propozycji resortu kultury. Ministerstwo w ramach akcji „Wakacje z muzeum” promuje poznawanie cennych zabytków, wystaw i zbiorów w zachodniej części Polski.

Fot. z Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło wyjątkową mapę muzeów, wystaw i innych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w ramach rodzinnego poznawania Polski. Jeśli tegoroczne lato spędzacie w kraju, mamy dla Was szereg propozycji w każdej części Polski. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie - niezależnie od wieku i zainteresowań.

Muzealne propozycje przygotowaliśmy w podziale na 5 regionów:

  • Wschód - województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie
  • Zachód – zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie
  • Północ – warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie
  • Południe – śląskie, małopolskie i opolskie
  • Centrum – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie

Jakie muzealne atrakcje dla familijnego spędzania czasu w lipcu i sierpniu poleca resort kultury w zachodniej Polsce?

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Jedną z wielu letnich atrakcji poznańskiego muzeum dla rodzin z dziećmi jest cykl wakacyjnych quizów. W sierpniu chętni będą mogli zabawić się w rozwiązywanie zagadek z kilku tematów ułożonych w formie salonów - Salon Porad Zdrowotnych, Salon Ogrodniczy, Salon Manicure, Salon Osobliwości i Salon Obuwniczy. Rodziny, które rozwiążą 5 quizów mogą się zgłosić po nagrodę do muzealnej księgarni.

Z kolei dzieci i dorośli, którzy będą chcieli wcielić się w detektywów mogą skorzystać z Przewodników Muzealnych Tropicieli. Są to książeczki, z których każda wyznacza odrębną ścieżkę tematyczną pozwalającą skupić się na wybranych obrazach i rzeźbach. Opisy zachęcają do aktywnego i twórczego poznawania muzealnych zbiorów poprzez zadania, zagadki i rebusy.

Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Chętnych na rodzinne zwiedzanie rogalińskiej rezydencji czekają broszurki z zadaniami angażującymi w tropienie muzealnych tajemnic. W niekonwencjonalny sposób zachęcają one do poznawania prezentowanych na ekspozycjach zbiorów. Aplikacja „Wakacje w Pałacu” umożliwia zeskanowanie kodów QR, co daje dostęp do sprawdzających spostrzegawczość łamigłówek dotyczących wystaw oraz Parku i Ogrodu. Dociekliwi mogą również eksplorować tajemnicze zakamarki nieudostępnianego na co dzień i skrywającego liczne niespodzianki południowego skrzydła pałacu. Tam też czeka na nich niezwykła wystawa fotograficzna „70. rocznica otwarcia Muzeum Pałacu w Rogalinie”.

 Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Centrum Historii Zajezdnia to miejsce, w którym można podziwiać nowoczesne wystawy historyczne, projekty edukacyjne i wydarzenia związane z historią miasta i regionu. Obecnie najważniejszą ekspozycją jest „Wrocław 1945 – 2016”, która z wykorzystaniem mulitmediów pokazuje, jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po II Wojnie Światowej i do lat 80 -tych. W ramach atrakcji najmłodsi mogą pobawić się w układanie materiałowych klocków w strefie poświęconej architekturze Wrocławia, tworzyć dzieła z pomocą kolorowanek i kredek, sprawdzić, jak wygodne były ławki, w których uczyli się ich rodzice i dziadkowie, potrzymać tarczę milicjanta lub samodzielnie wydrukować raport na najstarszym polskim komputerze „Odra”.

Od marca 2016 r. Centrum Kultury Zajezdnia – Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Familijne wrocławskie wakacje z pewnością urozmaici kontakt ze sztuką i historią. Takie wrażenia zapewniają zbiory dolnośląskiego Muzeum Narodowego. W sumie liczą one prawie 200 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych dzieł w kolekcji Muzeum Narodowego należą m.in. „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela Młodszego, „Narcyz” Jacopa Tintoretto czy „Ewa” Lucasa Cranacha starszego.

Dla dzieci placówka przygotowała grę terenową „Trzy po trzy”, która polega na rozwiązywaniu ukrytych pod kodami QR zadań i innych intelektualnych wyzwań. Na najmłodszych czekają również małe prowokacje artystyczne dotyczące dzieł znajdujących się w poszczególnych oddziałach wrocławskiego muzeum.

Oprócz gier i zagadkowych wyzwań dzieci mogą także zapisać się na wiele edukacyjnych zajęć takich jak, m.in. warsztaty jak „W szkole szlachcica polskiego”, „Muzyka pędzlem wyczarowana”, „Z królami za pan brat „W poszukiwaniu mitycznych bohaterów” lub „Jak zdobyć rycerskie sprawności”.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Fascynująca historia Dolnego Śląska i tamtejszych Piastów, to także ciekawa propozycja dla wakacyjnej edukacji i rozrywki dla całej rodziny. Dzieje tego regionu najlepiej można poznać w czasie wizyty w muzeum w Brzegu. Placówka prezentuje mnóstwo wystaw m.in. „Z przeszłości i tradycji Piastów śląskich”, „Sztuka śląska XV – XVIII w.”, „Paradne zbroje i ubiory dworskie Piastów”, „Malowane dzieje Polski”. Bojowe emocje dla dzieci i dorosłych zapewnią z kolei pokazowe treningi Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern. Najmłodsi mogą również uczestniczyć w tematycznych warsztatach „Praca archeologa”, „Praca konserwatora zabytków”, „Techniki sztuk plastycznych”, „Barwy podstawowe i pochodne”,  „Sztuka pisania. Od średniowiecznych manuskryptów do współczesnych rękopisów” lub „Dbałość o higienę osobistą na przestrzeni dziejów”.

Muzeum Piastów Śląski w Brzegu jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy, warsztaty i inne atrakcje placówek we Wrocławiu, Brzegu, Poznaniu i Rogalinie są tylko wycinkiem bogatej oferty muzealnej zachodniej Polski. Okazji do wakacyjnego poznawania historii, sztuki i przyrody tej fascynującej części kraju jest o wiele więcej.


O akcji „Wakacje w muzeum”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje nadzór i opiekę nad muzeami zlokalizowanymi w każdym z regionów Polski. Na tej podstawie stworzyliśmy mapę zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zwiedzać podczas wakacji w ramach familijnego poznawania Polski. Tak powstała letnia akcja „Wakacje w muzeum”. Ma ona przede wszystkim inspirować rodziny z dziećmi w urozmaicaniu wypoczynku w sposób łączący naukę z rozrywką.


Szczegółowe informacje dostępne tutaj

{"register":{"columns":[]}}