W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Jana Tomaszewicza

09.03.2020

Reżyser teatralny, aktor, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim Jan Tomaszewicz 8 marca świętował 40-lecie pracy artystycznej. List gratulacyjny w imieniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego wręczyła dziś dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w MKiDN Agnieszka Komar-Morawska.

Jan Tomaszewicz

List Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego

Szanowny Panie,

jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej to okazja, aby wyrazić podziw dla Pańskiego entuzjazmu, kreatywności i zdolności organizacyjnych, tak potrzebnych polskiej kulturze.

Od debiutu w „Alicji w krainie czarów” w Teatrze Muzycznym w Gdyni zasłynął Pan jako aktor, śpiewak, reżyser, a wreszcie dyrektor teatrów. Pański profesjonalizm i oddanie zyskały uznanie publiczności, a talent i pasja przyniosły sukces, który opromienia nie tylko gorzowską scenę. W kierowanym od blisko dwudziestu lat Teatrze im. Juliusza Osterwy łączy Pan bogactwo tradycji z otwartością na współczesność, doskonale wypełniając misję publicznej instytucji kultury. Gorzowski Teatr odnosi sukcesy artystyczne, rozwija się, jest aktywny w poszukiwaniu funduszy, przekracza też lokalne ramy, włączając się w  koprodukcje oraz nawiązując współpracę międzynarodową.

O Pańskiej wszechstronności i środowiskowym autorytecie świadczy również pełniona z zaangażowaniem funkcja w Zarządzie Głównym Związku Artystów Scen Polskich.

Dziękując za dotychczasową działalność, życzę zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Niech nigdy nie zabraknie Panu pogody ducha, zapału twórczego i satysfakcji z wszystkich podejmowanych przedsięwzięć.

 

Jan Tomaszewicz – dorobek artystyczny

Jan Tomaszewicz pierwsze kroki aktorskie stawiał w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na tej scenie debiutował w 1980 r. w Alicji w krainie czarów. Po uzyskaniu dyplomu dołączył do zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a następnie Teatru Syrena w Warszawie. Wystąpił m.in. w takich spektaklach jak: Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego, Wieczór Trzech Króli, czyli wszystko, co chcecie Williama Shakespeare’a, Szkoła obmowy Wojciecha Bogusławskiego i Piczomira, królowa Branlomanii Aleksandra Fredry. Jego zdolności wokalne wybrzmiały zwłaszcza w spektaklu muzycznym Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej w reżyserii Alojzego Nowaka.

W latach 1992-1995 pełnił funkcję dyrektora Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a w 2002 r. został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

W 1994 r. sztuką Czego nie widać zapoczątkował swoją działalność reżyserską. Wśród wielu  realizacji Jana Tomaszewicza znalazły się Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena, Wiśniowy sad Antoniego Czechowa, Kolacja na cztery ręce Paula Barza i Zimowa podróż Jacka i Placka Kornela Makuszyńskiego.

Jako aktor wystąpił także w epizodycznych rolach w kilku filmach i serialach, na czele z Jeńcem Europy Jerzego Kawalerowicza, Wiedźminem Marka Brodzkiego i Komornikiem Feliksa Falka.

Jan Tomaszewicz jako członek Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich prowadzi także aktywną działalność na rzecz środowiska teatralnego.

W uznaniu dorobku artystycznego w 2016 r. został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}