W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Haliny Łabonarskiej

30.05.2021

„O wielkości artysty nie świadczą jedynie liczby zagranych postaci czy zdobytych nagród. Doskonałym dopełnieniem ogromnego dorobku są Pani cechy zawsze pogodnej i uśmiechniętej osoby, pełnej dobrego ducha i życzliwości. Osoby kierującej się wartościami, zaangażowanej w życie społeczne, dla której ważne są sprawy Polski” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji 50-lecia pracy artystycznej Haliny Łabonarskiej. Uroczystość odbyła się po premierze „Króla Leara” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie – tragedii Williama Shakespeare'a, w której Artystka kreuje tytułową rolę.

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Haliny Łabonarskiej, fot Danuta Matloch

Gratulując Halinie Łabonarskiej wspaniałej kreacji, wicepremier Gliński podkreślił, że premiera „Króla Leara” jest dowodem, iż jej miłość do teatru połączona z pasją aktorską nieustannie się rozwija i ewoluuje. Przypomniał również słowa Gustawa Holoubka: „Pani Halina jest aktorką niezwykłą i oryginalną. Wyróżnia się wśród koleżanek cechą poczucia tragizmu, posiada ten dar – to ją odróżnia. Jej charakter grania jest niejednoznaczny; sprawia wrażenie, że trzeba jej przypisywać cechy, które ukrywa. Jest daleka od racjonalnej analizy roli, znajduje w niej coś z mistyki. Posiada niezwykły wachlarz możliwości aktorskich. Jest poszukiwana w teatrach polskich tam, gdzie trzeba wyrażać głębokie emocje”.

Te słowa dziś możemy odczytywać jako prorocze, gdyż zaledwie przed kilkoma minutami wprowadziła nas Pani w świat szekspirowskich emocji, w precyzyjny sposób eksponując tragiczne położenie mitycznego i – dzięki Pani kreacji – „mistycznego” Króla Leara – powiedział wicepremier Gliński.

Wspominając współpracę Haliny Łabonarskiej z wieloma wybitnymi reżyserami polskich scen, m.in. Jarockim, Prusem, Dejmkiem, Cywińską, Wiśniewskim i Holoubkiem, minister kultury złożył wyrazy najwyższego uznania dla niezapomnianych, wspaniałych kreacji aktorskich Jubilatki, której życzył „dalszych sukcesów zawodowych z nadzieją na kolejne momenty wzruszeń dla widzów, którzy będą zasiadać na teatralnej widowni”.

Halina Łabonarska

Halina Łabonarska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi rolą Jewdochy w dyplomowym spektaklu Sędziowie Stanisława Wyspiańskiego, zaś w po studiach aktorskich, w 1970 roku, na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zachwyciła publiczność rolą Wróżki w spektaklu Wyzwolenie (S. Wyspiański). Jest autorką kilkudziesięciu ról w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, gdzie pracowała pod okiem wybitnych reżyserów m.in.: Jerzego Jarockiego, Macieja Prusa, Kazimierza Dejmka, Gustawa Holoubka, Izabelli Cywińskiej, Janusza Wiśniewskiego; oraz autorką znakomitych kreacji w spektaklach radiowych, filmach i serialach.

Do najważniejszych ról teatralnych Haliny Łabonarskiej należą m.in. Barbara w spektaklu „Noce i dnie” w reż. Izabelli Cywińskiej, Polly w spektaklu „Opera za trzy grosze” w reż. Raula Zermeno, Spika hrabina Tremendosa w spektaklu „Oni” S.I. Witkiewicza w reż. Izabelli Cywińskiej, Viola w spektaklu „Wieczór Trzech Króli” W. Szekspira w reż. Jerzego Rakowieckiego, a także rola Pani Heleny w spektaklu „Klucz” w reż. Wojciecha Smarzowskiego (Teatr Telewizji) oraz Żona w spektaklu „Norymberga” w reż. Waldemara Krzystka (Teatr Telewizji).

W niezwykle bogatym aktorskim porfolio Haliny Łabonarskiej są również ważne role filmowe, w takich obrazach jak: „Aktorzy prowincjonalni” w reż. Agnieszki Holland; „Vinci” w reż. Juliusza Machulskiego; „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego; „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauzego. Wystąpiła także w serialach: „07 zgłoś się”, „Zaginiona”, „Barwy szczęścia” i innych.

Aktorka była wielokrotnie nagradzana za kreacje aktorskie na ogólnopolskich festiwalach, m.in. kilkukrotnie podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych i na Festiwalach Sopot „Dwa teatry”. Otrzymała także nagrodę Brązowe Lwy Gdańskie za rolę Anki w filmie „Aktorzy prowincjonalni” w reż. A. Holland na VI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jest również laureatką prestiżowej nagrody im. Ireny Solskiej przyznanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych za całokształt twórczości (2015).

W 2013 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2017 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}