W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Leszka Mądzika

05.02.2020

Leszek Mądzik – jeden z najznakomitszych artystów teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce, wybitny scenograf, reżyser, malarz, grafik, fotograf, pedagog i pisarz 5 lutego obchodzi siedemdziesiąte piąte urodziny. Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Jubilata napisał: „Jest Pan jedną z najbardziej wszechstronnych osobowości kultury polskiej. Niezmiennie fascynuje Pan bogactwem swej inwencji i wyobraźni plastycznej oraz wnikliwością pytań egzystencjalnych i metafizycznych. Pańskie dzieła są zaproszeniem do refleksji nad sprawami fundamentalnymi, w których przejawia się tajemnica ludzkiego istnienia.”

Leszek_Mądzik_Wojciech_Pacewicz/PAP

List wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego

Szanowny Panie Profesorze,

z okazji siedemdziesiątych piątych urodzin proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności wraz z wyrazami głębokiego szacunku.

Scenograf, reżyser, malarz, grafik, fotograf, pedagog, pisarz – jest Pan jedną z najbardziej wszechstronnych osobowości kultury polskiej. Niezmiennie fascynuje Pan bogactwem swej inwencji i wyobraźni plastycznej oraz wnikliwością pytań egzystencjalnych i metafizycznych. Pańskie dzieła są zaproszeniem do refleksji nad sprawami fundamentalnymi, w których przejawia się tajemnica ludzkiego istnienia.

Ogromnej pasji i odwagi artystycznych poszukiwań dowiódł Pan już na początku swojej drogi twórczej, powołując do życia fascynujący fenomen teatralny, jakim stała się Scena Plastyczna KUL. Przez przeszło pół wieku jej działalności powstało wiele wybitnych spektakli, urzekających grą światła i ciemności, kontrapunktami ciszy i muzyki oraz różnorodnymi środkami wizualnymi. Zielnik, Wilgoć, Wrota, Całun, Blizna, Symbioza – to jedynie niektóre spośród najbardziej znanych i cenionych przedstawień.

Pańskie prace dostarczają niezwykłych wzruszeń i przeżyć estetycznych niezależnie od szerokości geograficznej, o czym świadczą prestiżowe nagrody i wysokie odznaczenia, zaproszenia na najważniejsze międzynarodowe festiwale, wystawy w światowych galeriach, a także spektakle realizowane we współpracy z cenionymi zespołami w Polsce oraz za granicą.

Dużym zainteresowaniem cieszy się powstały z Pańskiej inicjatywy festiwal Scena w Budowie, służący docenieniu szczególnej roli scenografów i kostiumologów w procesie powstawania przedstawień.

Wieloletnie doświadczenie i autorytet wykorzystuje Pan w pracy pedagogicznej, przekazując kolejnym pokoleniom bezcenną wiedzę i inspirując swoją miłością do sztuki.
Raz jeszcze, winszując pięknego jubileuszu, życzę zdrowia, satysfakcji z dotychczasowych sukcesów i kolejnych znaczących dokonań.

 

Leszek Mądzik - biografia

Leszek Mądzik jest jednym z najznakomitszych artystów teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce. Jeszcze jako student, w 1969 roku utworzył Scenę Plastyczną KUL – teatr pozbawiony słów, tradycyjnego aktorstwa, operujący ciszą i dźwiękiem, oparty na scenografii, przestrzeni i grze światła. Zrealizował tam słynne spektakle, m. in. „Wieczerzę”, „Zielnik”, „Pętanie”, „Wrota”, „Szczelinę”, „Całun”, „Bruzdę”, „Lustro”, „Bliznę”, „Symbiozę”. O światowym uznaniu twórczości artysty świadczy prezentacja jego przedstawień na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach oraz przyznawane prestiżowe wyróżnienia, np. Nagroda na Praskim Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej, czy Nagroda Główna w dziedzinie scenografii do „Wrót” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze.

Artysta współpracuje jako scenograf i reżyser z wieloma zespołami w Polsce oraz za granicą. W ostatniej dekadzie wystawił m.in. „Makbeta” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, „Antygonę” w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, „Zuzannę i starców” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy i operę „Cavaleria rusticana” w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Leszek Mądzik jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Techników i Architektów Teatru oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace były prezentowane m.in. w Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu, Centrum UNESCO w Bejrucie, Galerii Opery w Kairze, Galerii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu w Santiago de Chile, Theater-Cai w Tokio, The Saddlery Gallery w Edmonton w Kanadzie, Centrum Sztuki i Technik Japońskich „Maangha” w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Teatralnym w Warszawie. W 1986 r. utworzył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, która zajmuje się organizacją wystaw współczesnych artystów sztuk wizualnych. Z jego inicjatywy powstała Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach oraz Festiwal Scenografii i Kostiumów, nad którym sprawuje do dziś pieczę jako dyrektor artystyczny.

Ponadto jest autorem licznych plakatów i grafiki książkowej, a także takich książek jak: „Życie ku śmierci. Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”, „Fotografia, faktura – czas – sacrum – postać” i „Obrazy bez tytułu”.

Ważny obszar działalności Leszka Mądzika stanowi praca pedagogiczna. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Warszawie oraz w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m. in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze, prowadził zajęcia ze studentami i wystawiał z nimi widowiska.

Leszek Mądzik za swoją działalność twórczą otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2008), Medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” (2008), Papieski Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” (2014), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2015).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}