W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert oraz multimedialna wystawa z okazji 86. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

23.11.2019

- Niechaj Pana życie muzyką, dla muzyki i z muzyką, będzie natchnieniem dla przyszłych pokoleń twórców - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji 86. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. List odczytała wiceminister Magdalena Gawin w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie odbył się uroczysty koncert „Credo” oraz otwarto ekspozycję „Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”.

Koncert oraz multimedialna wystawa z okazji 86. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

W liście gratulacyjnym do Jubilata wicepremier Gliński napisał , że koncert, który wypełni monumentalne „Credo”, będące muzycznym wyznaniem wiary Maestro Krzysztofa Pendereckiego, stanowi niezwykłą oprawę Jego osobistego Święta. „Chyląc czoła przed Pana dokonaniami, proszę o przyjęcie moich najlepszych, z serca płynących życzeń, spełnienia osobistych marzeń i planów” – napisał minister kultury. Wskazał, że pasje Maestra spełniają się na wielu płaszczyznach, zarówno w skali światowej, jak i lokalnej, czego przykładem jest piękne lusławickie gniazdo, z jego polskim domem i stanowiącym nieznany publicznie obszar twórczości kompozytora imponującym zbiorem roślin – lusławickim arboretum.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wicepremier określił, jako „jeden z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie, przyciągający utalentowaną młodzież z różnych zakątków globu, promujące nasz kraj i ojczystą muzykę” - dzięki niespożytej energii Kompozytora.

- Dziękujemy Panu za dzieła, które uszlachetniają duchowo zarówno wykonawców jak i odbiorców, stając się mistrzowską sztuką wyrażania idei za pomocą dźwięków. Posiadł Pan rzadki dar mistrzów - swój entuzjazm oraz rozległą wiedzę potrafi Pan przekazywać kolejnym generacjom, dla których stał się Pan niedościgłym wzorem i autorytetem – napisał minister kultury.

Ekspozycja „Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”

Podczas uroczystości otwarta została ekspozycja multimedialna „Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”. Wystawa, zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, prezentuje dorobek polskiej muzyki najnowszej z użyciem nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych. Projekt wystawy stworzony przez Mirosława Nizio i zespół NIZIO DESIGN INTERNATIONAL aranżuje istniejącą przestrzeń CENTRUM bez istotnej ingerencji w obiekt, tworząc nową jakość i jedność stylistyczną z minimalistyczną architekturą kampusu w Lusławicach.

Wystawa podkreśla szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego wkład w rozwój polskiej i światowej kultury, ukazuje także bogactwo polskiej muzyki najnowszej i jej twórców. Warstwa merytoryczna ekspozycji opiera się w znacznym stopniu na prywatnych zbiorach i archiwaliach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Dzięki współpracy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym wykorzystuje także opracowanie unikatowego w skali światowej przedsięwzięcia „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Pozostałe materiały są przygotowane przez zespół merytoryczny Centrum oraz poszerzone o materiały audio i video pozyskane na zasadzie licencji od producentów koncertów, spektakli czy nagrań, m.in.: Telewizji Polskiej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Bałtyckiej, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Studia Miniatur Filmowych w Warszawie czy Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Przestrzeń ekspozycji podzielona jest na trzy części: Artysta, Spotkania i Dzieło, przy czym każda z nich stanowi całość, którą można oglądać niezależnie, w dowolnej kolejności.

Ekspozycja twórczo rozwija ideę Krzysztofa Pendereckiego związaną z powstaniem kampusu w Lusławicach, u której podstaw - obok utworzenia miejsca dla rozwoju utalentowanych młodych muzyków z kraju i ze świata – było i jest zwiększenie dostępności dziedzictwa kulturowego oraz popularyzacja muzyki najnowszej.

Finansowanie projektu zapewnione zostało dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (VIII oś priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1; Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020). Ponadto projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}