W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Korporantów wojenne drogi” – wystawa w Muzeum Politechniki Warszawskiej

14.11.2019

- Polskie korporacje akademickie podjęły się chwalebnego zadania, by wychowywać młodych ludzi w duchu patriotyzmu, dla służby Polsce i polskiemu narodowi – powiedział dziś wicepremier prof. Piotr Gliński. Podczas wernisażu wystawy „Korporantów wojenne drogi” minister kultury wręczył Krzyże Zasługi pięciu członkom Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Otrzymali je: Jan Stanisław Wilczyński, Aleksander Rostocki, Marcin Michalski, Piotr Pilarczyk oraz Maurycy Zajęcki.

„Korporantów wojenne drogi” – wystawa w Muzeum Politechniki Warszawskiej, fot. Danuta Matloch

„Państwa praca przyczynia się do przekazywania kolejnym pokoleniom najlepszych wzorców”

- Wierzę głęboko, że państwa praca przyczynia się do przekazywania kolejnym pokoleniom polskiej młodzieży najlepszych wzorców. Tej troski o rzeczy poważne i odpowiedzialności za wspólnotę, której członkami wszyscy jesteśmy, a przez to do budowania ich pięknych postaw odpowiedzialności i oddania swojej ojczyźnie - podkreślił minister kultury, zwracając się do odznaczonych.

Wskazał, że „polskie korporacje akademickie podjęły się chwalebnego zadania, by wychowywać młodych ludzi w duchu patriotyzmu, dla służby Polsce i polskiemu narodowi". "Postawa patriotyczna jest dopełnieniem postawy dojrzałego człowieka, a w chwilach próby jest bardzo mocnym i niezachwianym oparciem” - zaznaczył Piotr Gliński.

Jak mówił, znamienne jest, „jak wiele można opowiedzieć właśnie o wojennych drogach korporantów, o ich próbach realizowania marzenia o wolnej Polsce”.

Przypomniał, że historia zrzeszania się studentów w korporacje akademickie sięga czasów zaborów. „Ta potrzeba pielęgnowania wartości patriotycznych, tych najprostszych wartości, które łączą wspólnotę narodową, wspólnotę polityczną, potrzeba kultywowania polskiego języka i kultury była bardzo istotna wtedy, w czasach zaborów, okazuje się, że także w czasach współczesnych czasami jest istotna” - ocenił minister kultur.

Wicepremier Piotr Gliński podziękował również tym wszystkim, którzy „przyczyniają się do upamiętniania polskich korporacji akademickich”.

Wystawa „Korporantów wojenne drogi”

Minister kultury wziął również udział w wernisażu wystawy "Korporantów wojenne drogi", której tematem są wojenne losy członków najbardziej elitarnych organizacji studenckich - korporacji akademickich.  Wystawa jest zwieńczeniem wieloletniej pracy osób pragnących upamiętnić i przybliżyć udział polskich działaczy akademickich w walce o niepodległość od na przestrzeni XIX i XX wieku.

Aby przybliżyć fenomen zjawiska przygotowano szereg niezwykłych, nierzadko łamiących wszelkie historyczne stereotypy życiorysów oraz udostępniono zbiór unikalnych eksponatów, na który składają się pamiątki i dokumenty.

Wystawa pokazuje w jakim duchu wychowano polską przedwojenną inteligencję, jak skomplikowane były jej losy i przed jak trudnymi wyborami stawiała ją historia, ale też jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie ci, pomimo wszelkich przeciwności losu, nierzadko byli gotowi zapłacić życiem za próby urzeczywistnienia marzeń o wolnej Polsce.

Wystawę można oglądać w Muzeum Politechniki Warszawskiej do 29 lutego 2020. Jej organizatorami są Muzeum Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.

 

Źródło: /MKiDN, PAP/

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}