W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kościół św. Jana Pawła II – konferencja naukowa w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły

09.10.2020

„Dla całego polskiego społeczeństwa dziedzictwo Jana Pawła II jest dziedzictwem podstawowym. Potrzeba żywej debaty o bardzo ważnych wartościach dla współczesności, o których papież mówił” – powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, otwierając konferencję naukową „Kościół św. Jana Pawła II – niepodległość ducha”. Sesja wykładowa, zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół św. Jana Pawła II – konferencja naukowa w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński zauważył, że wszystkie badania socjologiczne pokazują, że Jan Paweł II jest zawsze wymieniany jako pierwsza postać wśród najważniejszych Polaków w naszej historii. Podkreślił również, że na Polakach spoczywa obowiązek realizacji wartości, które zostawił nam papież.

Staramy się wypełniać zadanie, jakie na nas spoczywa – ludzi zaangażowanych w życie publiczne, by instytucjonalizować dziedzictwo narodowego – powiedział minister Gliński.

Wiceprezes Rady Ministrów jako przykład wymienił Biuro Programu „Niepodległa”, które powstało, by wspierać wydarzenia i inicjatywy promujące najważniejsze wartości. Przypomniał, że w ramach programu w całym kraju zrealizowanych zostało już kilkanaście tysięcy wydarzeń, które m.in. przypominają rolę polskiego Kościoła i dziedzictwo Jana Pawła II.

Prof. Piotr Gliński wspomniał również o Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, które w tym roku zostało otwarte, oraz o budowanym Muzeum „Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, którego celem jest ukazanie historii Polski przez wartości wskazywane przez papieża.

Wicepremier zwrócił uwagę, że podtrzymywanie tradycji nie może sprowadzać się do budowania pomników.

Chcielibyśmy, by dziedzictwo Jana Pawła II było żywe – nie może być zaklęte w kamieniu. Dlatego jest potrzeba żywej debaty o bardzo ważnych wartościach dla współczesności, o których mówił papież, o wartościach z nim związanych, o jego szkole myślenia – podkreślił wicepremier.

Wiceprezes Rady Ministrów przeczytał również list, który do zgromadzonych wystosował premier Mateusz Morawiecki.

Kościół w naszej Ojczyźnie od wieków był instytucją, której funkcjonowanie daleko wykraczało poza tradycyjne ramy, stworzył i obronił polską państwowość. Był miejscem, gdzie Polską istniała, gdy próżno jej było szukać na mapach Europy i świata. Można powiedzieć, że Kościół stworzył i obronił polską państwowość w miejscu, gdzie Polska istniała, gdy próżno jej było szukać na mapach Europy i świata, a w najtrudniejszych okresach naszej historii stawał się przestrzenią walki z okupantem czy narzuconą władzą – napisał premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę na wkład Kościoła w walkę z dwoma totalitaryzmami XX wieku, który przeciwstawiał im miłosierdzie i solidarność głęboko zakotwiczone w wielkiej tradycji chrześcijańskiej. Podkreślił, że Jan Paweł II, który prowadził Kościół przez 26 lat, stał się symbolem polskiej idei solidarności, której na sercu leżała obrona godności każdego człowieka.

Jako duszpasterz inspirował i prowadził nasz naród. Obudził w nas także pragnienie wolności, niepodległości i demokracji. Warto pogłębiać papieskie rozumienie odpowiedzialności za świat i każdego człowieka. Dla nas stanowi ono wezwanie do aktywności, budowania mądrej nadziei i solidarności, które zmieniają naszą rzeczywistość na lepszą – napisał szef rządu.

W konferencji wzięli udział m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, kard. Stanisław Dziwisz i abp Grzegorz Ryś.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Zostało dofinansowane z pieniędzy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}