W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Książnica profesora Gerarda Labudy w Wejherowie otwarta!

01.10.2020

„Profesor Labuda zawsze pamiętał w swoich pracach, że na tożsamość Polaków składają się także tożsamości lokalne i regionalne, nigdy przy tym nie zapominając, że tworzą one jedność” – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas uroczystości otwarcia Książnicy profesora Gerarda Labudy w Wejherowie.

Książnica profesora Gerarda Labudy w Wejherowie otwarta!

Wiceminister Sellin przypomniał, że patron Książnicy był nie tylko wybitnym badaczem dziejów historii średniowiecznej Polski i Kaszub, ale również wyjątkowym myślicielem, nauczycielem kilku pokoleń historyków oraz wzorem polskiego patrioty. Podkreślił, że miał przyjemność osobiście poznać profesora Labudę, dlatego cieszy się z możliwości uczestniczenia w uroczystości otwarcia Książnicy jego imienia.

Cieszę się potrójnie: jako rodak z tej kaszubskiej i pomorskiej ziemi, jako historyk i jako sekretarz stanu w MKiDN – powiedział wiceminister kultury.

Jarosław Sellin dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji, podkreślił, że ma nadzieję, iż Książnica stanie się nie tylko sposobem uczczenia pamięci profesora Labudy, ale również przyczyni się do wzbogacenia polskiej kultury.

To będzie instytucja, która będzie służyła nie tylko temu, by korzystać z jej księgozbioru. Tu będą się spotykać młodzi ludzie. Będą warsztaty, seminaria, konferencje, spotkania z autorami ciekawych książek. W budynku Książnicy wybrzmi też piękna muzyka. Mamy więc nową instytucję kultury dzięki Gerardowi Labudzie – podsumował wiceminister.

Książnica profesora Gerarda Labudy

Książnica profesora Labudy będzie pełnić funkcje centrum naukowego, edukacyjnego i wystawienniczego oraz przyczyni się do zapoznania z dorobkiem profesora i historią regionu Kaszub oraz do wzrostu atrakcyjności turystycznej Pomorza.

Oprócz prezentacji kultury kaszubsko-pomorskiej oraz promocji powiatu wejherowskiego, zadaniem Książnicy będzie również katalogowanie i udostępnianie posiadanych zbiorów, które pozostawił po sobie profesor Gerard Labuda. Będą one udostępnione przy wykorzystaniu interaktywnych technologii audiowizualnych. W ośrodku planowane jest także organizowanie wielu wydarzeń kulturalnych i rozmaitych spotkań propagujących lokalną kulturę. Obiekt będzie służył osobom związanym z nauką, a także mieszkańcom, dzieciom i młodzieży.

Inwestycja została zrealizowana m.in. dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w 2017 roku przyznało powiatowi wejherowskiemu 520 tys. zł na projekt „Utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy jako unikatowego zbioru dziedzictwa kulturowego Pomorza poprzez adaptację budynków Zespołu Pałacowo-Ogrodowo-Parkowego przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na potrzeby obsługi ruchu turystycznego”.

Wartość przedsięwzięcia, zapisana w wieloletniej prognozie finansowej powiatu wejherowskiego, to 4 550 000 zł. Oprócz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środki pozyskano z dotacji unijnej (ponad 1 400 000 zł), z budżetu Miasta Wejherowa (ponad 200 000 zł) oraz z budżetu powiatu wejherowskiego (ponad 2 500 000 zł).

Gerard Labuda

Gerard Labuda urodził się 28 grudnia 1916 w Nowej Hucie koło Kartuz. Edukację rozpoczął już w rodzinnym domu. Kiedy w wieku ośmiu lat podjął naukę w czteroklasowej szkole powszechnej w Luzinie, biegle pisał i czytał po polsku i niemiecku. Po ukończeniu tej szkoły uczęszczał do Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie. W 1936 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W roku akademickim 1938-1939 był stypendystą Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Studia historyczne przerwał mu wybuch II wojny światowej, kontynuował je na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich z siedzibą w Warszawie. Tam w 1943 roku otrzymał tytuł magistra. Doktorat obronił w 1944 roku, na podstawie rozprawy „Założenia Arcybiskupstwa Magdeburskiego i Biskupstwa Poznańskiego na tle wschodniej polityki misyjnej”. Po wojnie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Poznańskim. W 1946 roku habilitował się na podstawie rozprawy „Studia nad początkami państwa polskiego”, w większej części napisanej w czasie okupacji.

W 1950 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego. Od 1962 roku do 1965 roku był rektorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1958-1961 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Zachodniego. W latach 1984-1989 był wiceprezesem PAN a w latach 1989-1994 prezesem PAU.

Poza swoją działalnością naukową znany był także jako niezapomniany wychowawca pokoleń studentów. Wypromował ponad 100 magistrów i kilkudziesięciu doktorów. Jego studentami byli m.in. profesorowie: Jerzy Hauziński, Bogusław Drewniak, Marceli Kosman, Jerzy Strzelczyk, Edward Rymar, Mieczysław Stański oraz docent Irena Radtke.

Uzyskał tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Prof. Labuda zmarł 1 października 2010 roku. Został pochowany w Luzinie na Kaszubach.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}