W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kultura cyfrowa i Rozwój sektorów kreatywnych – trwa nabór wniosków

20.11.2018

Do 30 listopada br. trwa nabór wniosków do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego takie jak Kultura cyfrowa czy Rozwój Sektorów Kreatywnych wspomagają twórcze wykorzystanie dziedzictwa kulturowego. Kultura cyfrowa obejmuje zadania udostępniania za pośrednictwem nowych mediów wartościowych zasobów w postaci cyfrowych muzeów, bibliotek oraz archiwów. Rozwój Sektorów Kreatywnych ma za zadanie pobudzać innowacyjność poprzez wsparcie działań łączących potencjał i zasoby wielu dziedzin, m.in. sztuki, kultury, technologii, nauki i biznesu.

Programy Ministra

Rozwój sektorów kreatywnych

Kultura i kreatywność to sektory gospodarki, których wytwory bazują na potencjale twórczym, talencie, umiejętnościach oraz własności intelektualnej. Specyfiką sektorów kreatywnych jest ich dualna funkcja –z jednej strony służą rozwojowi i promocji kultury i sztuki oraz zachowaniu dziedzictwa kulturowego, z drugiej – przyczyniają się do wzrostu gospodarczego poprzez uruchomienie pozaartystycznych potencjałów kultury i sztuki, tworzenie miejsc pracy, stymulowanie rozwoju innowacyjności oraz przyciąganie inwestycji. Do sektorów kreatywnych zalicza się m.in. architekturę, archiwa i biblioteki, sektor audiowizualny, gry wideo, nowe media, dziedzictwo kulturowe, wzornictwo, sztuki performatywne, muzykę, książki i wydawnictwa, radio oraz sztuki wizualne. Program obejmuje wszystkie branże kreatywne, jednak priorytet będą miały działania dedykowane sektorom wzornictwa, muzyki, gier wideo i nowych mediów oraz projektów interdyscyplinarnych.

Celem programu jest wsparcie rozwoju polskich sektorów kultury i kreatywnych oraz wzmacnianie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej. W ramach programu wspierane będą zadania przyczyniające się do pobudzania innowacyjności poprzez rozwój interdyscyplinarności i wsparcie działań łączących potencjał i zasoby wielu dziedzin, m.in. sztuki, kultury, technologii, nauki i biznesu. Program służy skuteczniejszemu wykorzystaniu potencjału polskich branż kreatywnych poprzez:

  1. działania edukacyjne – wykształcenie odpowiednich zasobów wiedzy i kompetencji związanych ze skutecznym funkcjonowaniem twórców w otoczeniu biznesowym oraz profesjonalizacją kadr zarządzających branżami kreatywnymi (w szczególności w zakresie rozwoju eksportu); podnoszenie świadomości sektora finansów nt. potencjału i specyfiki sektorów kreatywnych (organizacja konferencji, warsztatów, seminariów, branżowych spotkań sieciujących itp.);
  2. budowanie sieci współpracy – stworzenie możliwie trwałych i systemowych warunków do wymiany wiedzy, kontaktów, doświadczeń i dobrych praktyk oraz wspólnego działania i prezentowania podmiotów działających w sektorze kreatywnym; budowanie kompetencji niezbędnych do pracy zespołowej oraz tworzenia centrów kompetencji i promocji polskich sektorów kreatywnych, które mogłyby pełnić funkcje centralnych ośrodków informacji o danej branży; wykorzystanie synergii działań regionalnych ośrodków kreatywności w Polsce, efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów do promocji polskich branż kreatywnych za granicą oraz tworzenie sieci współpracy dla tych z polskich sektorów kreatywnych, które nie są reprezentowane przez żadną organizację zbiorową;
  3. projekty badawcze – budowanie wiedzy o sektorach kreatywnych w Polsce oraz monitorowanie ich rozwoju poprzez realizowanie badań;
  4. wspieranie eksportu, rozwijanie narzędzi promocji zagranicznej polskich branż kreatywnych w celu skutecznego zaistnienia na rynkach zewnętrznych;
  5. prototypowanie i rozwój produktu – rozwijanie otwartości do podejmowania ryzyka i szukania eksperymentalnych rozwiązań poprzez wspieranie tworzeni a prototypów oraz rozwój innowacyjnych dzieł branż kreatywnych (szczególnie w sektorach gier wideo, designu i nowych mediów);
  6. tworzenie innowacyjnych artystycznie wideoklipów do utworów muzycznych charakteryzujących się szczególnym potencjałem eksportowym.

Ponieważ istotnym czynnikiem umożliwiającym skuteczną realizację projektów mających na celu budowanie sieci współpracy jest stabilność finansowa i organizacyjna, program umożliwia finansowanie tych zadań w trybie wieloletnim. Tego rodzaju wsparcie finansowe kierowane będzie przede wszystkim na zadania, których budżety budowane są w oparciu o różnorodne źródła finansowania, przy założeniu, że autorzy projektów gwarantują stabilność działania i realizację podjętych celów merytorycznych. Istotnym elementem, branym pod uwagę przy ocenie potencjału organizatorów, będzie więc ich doświadczenie oraz umiejętność pozyskiwania znaczących środków na realizację zadania, a także zdolność do nawiązywania współpracy z innymi partnerami na szczeblu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Kultura cyfrowa

Celem programu jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego. Program jest kontynuacją rozpoczętego w 2016 r. pilotażowego programu „Kultura cyfrowa” rozszerzonego w roku 2017 o możliwość realizacji projektów edukacyjnych, dotyczących wykorzystania zasobów cyfrowych.

Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów przy zastosowaniu atrakcyjnych form ich prezentacji, wykorzystujących także możliwości nowoczesnych technologii, ma na celu przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo. Prowadzenie działań edukacyjnych związanych z zasobami cyfrowymi ma służyć świadomemu i bezpiecznemu korzystaniu z nowych mediów oraz rozwojowi kompetencji związanych ze stymulowaniem działań twórczych obywateli.

Zadania powinny być realizowane pod merytorycznym nadzorem ekspertów z danej dziedziny i w oparciu o spójną koncepcję zarówno działań merytorycznych, jak i adekwatnych dla ich realizacji wymagań technologicznych. W ramach Programu będą preferowane zadania realizowane wspólnie z partnerami. Program zapewnia możliwość finansowania zadań w trybie wieloletnim, co gwarantuje stabilność organizacyjną i finansową oraz umożliwia nawiązanie długofalowych relacji pomiędzy podmiotami zajmującymi się digitalizacją, przechowywaniem i udostępnianiem zasobów cyfrowych. Współpraca w zakresie udostępniania zbiorów i ich wykorzystania pozwoli na stworzenie spójnej oferty edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do szerokiego grona odbiorców. W ramach współpracy możliwe jest wykorzystywanie istniejącej infrastruktury digitalizacyjnej należącej do partnera, wykorzystywanie zdigitalizowanych przez instytucję partnerską zbiorów, udostępnianie zasobów cyfrowych w systemach należących do partnera oraz wspólna realizacja projektów wykorzystujących zdigitalizowane zasoby kultury, takich jak np. budowa i rozwój portali internetowych, służących udostępnianiu i ponownemu wykorzystywaniu zbiorów cyfrowych, projekty edukacyjne i badawcze, aplikacje, usługi itp.

{"register":{"columns":[]}}