W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Letnie festiwale filmowe

05.07.2019

Transatlantyk Festival, Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Festiwal ANIMATOR, Ińskie Lato Filmowe, Festiwal Nowe Horyzonty, Sopot Film Festival to tylko niektóre z projektów dofinansowanych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Film, które odbędą się tego lata.

fot. T. Korczyński

W programie Film dofinansowano 58 projektów na kwotę łączną  3 727 060 zł. Odwołania można składać do 14 lipca.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk, 12–19 lipca, Łódź

Transatlantyk Festival w Łodzi to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej.

Festiwal odbędzie się w Łodzi już po raz czwarty. Pomiędzy 12 a 19 lipca zaprezentowane zostaną polskie premiery z najważniejszych światowych festiwali. Retrospektywy wybitnych reżyserów, debaty i spotkania z twórcami z całego świata – to tylko część wydarzeń, które odbędą się podczas 9. edycji Festiwalu. Jak co roku nie zabraknie także: Konkursu Nowe Kino, w którym przyznawana jest nagroda Transatlantyk Distribution Award, Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Transatlantyk Instant Composition Contest™, na który wstęp – jak zawsze – będzie wolny.

Więcej informacji na: www.transatlantyk.org

12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator", 5–11 lipca, Poznań

Już dzisiaj zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, na którym będzie można zobaczyć ponad 300 produkcji. Na święto animacji do Poznania przyjeżdżają goście z całego świata. Widzowie będą mogli wziąć udział w ponad 120 wydarzeniach.

W festiwalowych konkursach znajdą się najważniejsze krótko- i pełnometrażowe  animacje ostatnich miesięcy. Polską animację reprezentować będzie m.in. "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente zrealizowany na podstawie reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o rewolucji w Angoli w 1975 roku. O nagrodę dla najlepszej krótkometrażowej animacji powalczy zaś m.in. "Portret Susanne" Izabeli Plucińskiej nagradzany niedawno podczas festiwalu w Krakowie.

Wśród polskich produkcji, które zobaczy poznańska publiczność, znajdą się też nowe animacje Piotra Dumały i Marka Serafińskiego, a także nagradzana w Cannes "Duszyczka" Barbary Rupik czy "Acid Rain" Tomka Popakula.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival, 13–21 lipca, Sopot

Niemal równolegle z łódzkim Transatlantykiem rusza Sopot Film Festival. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów oraz filmów krótkometrażowych. W programie jak co roku trzy konkursy, sekcje tematyczne: ekranizacje skandynawskich kryminałów, współczesne kino neo noir czy polskie filmy dokumentalne. Zobaczymy sporo filmowych przedpremierowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w paśmie Spectrum.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie III Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 16 lipca na Tarasach Parku Wodnego, którego hasło przewodnie to „Nowe światy, nowa rzeczywistość”.  Centralnym punktem nadmorskiej imprezy będzie bowiem Konkurs 1 i 2, w którym publiczność oceni najciekawsze obrazy polskich debiutantów i autorów drugich filmów. w konkursach znajdą się m.in. najlepsze polskie debiuty roku jak „Wieża. Jasny Dzień” Jagody Szelc, „Atak Paniki” Pawła Maślony oraz „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego czy pełnometrażowy dokument Marty Prus „Over the Limt”.

Więcej informacji na: www.sopotfilmfestival.pl

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, 25 lipca – 4 sierpnia, Wrocław

To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony 10 lipca. Więcej informacji na: https://www.nowehoryzonty.pl/

20. Letnia Akademia Filmowa, 9–18 sierpnia, Zwierzyniec

Filmy z Izraela i Urugwaju, czeski klasyk science-fiction i filmowe portrety miast, retrospektywy reżyserskie i filmowe cykle tematyczne to tylko część atrakcji, jakie na fanów kina czekają w Zwierzyńcu. Letnia Akademia Filmowa od lat udowadnia, że festiwal autorski, skrupulatnie zaprogramowany przez ekspertów, może być zarazem oryginalny i uniwersalny. Tegoroczna edycja będzie tego kolejnym dowodem.

W cyklu " Ulice pamięci" zwierzyniecka publiczność będzie mogła obejrzeć filmowe opowieści o miastach, a w programie znajdą się wybitne klasyki: "Główna ulica" Juana Antonio Bardema, "Sklep przy głównej ulicy" Jana Kadara czy "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" Waltera Ruttmanna. Klasyczne tytuły zagoszczą również w cyklu "Bracia" poświęconym braterskim relacjom filmowym, które analizować będą twórcy takich filmów jak "A rzeka płynie" Roberta Redforda czy "Good Morning, Babylon" Paolo i Vittorio Tavianich. A także w autorskim przeglądzie filmów czeskich, wśród których znajdzie się "Dobry wojak Szwejk" z 1956 roku, "Czarny Piotruś" Formana oraz "Ikaria XB1", czyli klasyk czeskiego science-fiction z 1963 roku.

Więcej informacji na: www.laf.net.pl

46. Ińskie Lato Filmowe, 9–18 sierpnia, Ińsko

To jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców. W tegorocznej edycji organizatorzy ILF zainaugurują nowy cykl filmów poświęconych naturze i ekologii. Podczas festiwalu publiczność zobaczy m.in. "Antropocen: epokę człowieka" Jennifer Baichwal, Edwarda Burtynsky’ego i Nicholasa de Penciera, "Krainę miodu" Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova oraz "Wiatr. Thriller dokumentalny" Michała Bielawskiego.

Więcej szczegółów na: www.ilf.org.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}