W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List ministra kultury z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa

18.03.2019

Niezwykła historia teatru lalek, a także bogactwo jego współczesnych form, są oznaką rangi i piękna wykonywanego przez Państwo zawodu – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Lalkarstwa. Podczas uroczystości, która odbyła się 18 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe zasłużonym przedstawicielom środowiska lalkarskiego. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Opowieści małej Lupitiny Gonzalez

Decyzją Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została Henryka Korzycka. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Barbarze Rau, natomiast Elżbietę Janiszewską i Urszulę Karcz-Ostrowską uhonorował odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Do artystów-lalkarzy z okazji ich święta Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosował list gratulacyjny:

Wielce Szanowni Państwo,

Światowy Dzień Lalkarstwa jest okazją do docenienia dorobku artystów, którym powierzamy szczególnie ważną misję wprowadzenia w świat sztuki najmłodszych odbiorców. Niezwykła historia teatru lalek, a także bogactwo jego współczesnych form, są oznaką rangi i piękna wykonywanego przez Państwo zawodu.

Teatry lalkowe zapraszają widzów do barwnych, niezwykle sugestywnych światów. Zajmująco, z humorem bądź bardzo poważnie, przy wykorzystaniu wielu form artystycznego wyrazu, podejmują najistotniejsze egzystencjalne tematy. Swoimi spektaklami oczarowują nie tylko młodego, ale także w pełni ukształtowanego widza, z powodzeniem konkurując z teatrami dramatycznymi.

Artyści-lalkarze mistrzowską animacją ożywiają martwą materię, odwołując się nieraz do technik powstałych w najodleglejszych zakątkach świata. Polskie lalkarstwo również szczyci się piękną tradycją, o czym zaświadcza najnowsza książka prof. Marka Waszkiela. Nasze teatry są także gospodarzami prestiżowych festiwali oraz zdobywcami wielu międzynarodowych nagród, których lista wydłuża się z roku na rok.

Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa proszę przyjąć słowa wdzięczności za działalność, która dostarcza odbiorcom nie tylko wielu przeżyć i wzruszeń, ale też skłania do przemyśleń, to zbudza wyobraźnię, pozwala zrozumieć magię teatru. Osobne życzenia kieruję do wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych artystów, którzy — mam nadzieję — dzisiejszą uroczystość zachowają w pamięci na długo.

Z wyrazami szacunku

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prof. dr hab. Piotr Gliński

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}