Małopolskie skanseny czekają na zwiedzających
20.12.2019
Aż 87 zabytków nieruchomych, w tym m.in. dworów, kapliczek, budynków gospodarczych i gminnych czy świątyń, zostało poddanych kompleksowym pracom rewitalizacyjnym, konserwatorskim i zabezpieczającym w ramach projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Realizacja projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej była możliwa dzięki ścisłej współpracy ośmiu instytucji kultury z regionu Małopolski.
Partnerem wiodącym projektu było Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które zaprosiło do współpracy Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej, Gminę Dobczyce i Małopolski Instytutu Kultury w Krakowie.
W ramach projektu przeprowadzono kompleksowe prace rewitalizacyjne, konserwatorskie i zabezpieczające w małopolskich skansenach pod otwartym niebem. Projekt pozwolił na modernizację 87 zabytków nieruchomych, w tym m.in. dworów, kapliczek, budynków gospodarczych i gminnych czy świątyń. Wszystkie obiekty dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a 81 obiektów zabezpieczono przed kradzieżą i zniszczeniem. Ponadto etnografowie i konserwatorzy zabezpieczyli i poddali konserwacji 290 obiektów dziedzictwa niematerialnego, takich jak dawne narzędzia, naczynia, meble, przedmioty sztuki sakralnej, które wykonano z nietrwałych materiałów (np. drewno, papier czy glina) i które wymagały szczególnych działań zabezpieczających.
Ważnym elementem projektu było przygotowanie atrakcyjnej oferty edukacyjno-kulturalnej. W tym celu gruntownej modernizacji poddano dziesięć wystaw stałych oraz opracowano atrakcyjne ścieżki zwiedzania przybliżające miniony świat ludowych wierzeń, historii, stylu życia i pracy. Dzięki realizacji projektu zainteresowani mogą nie tylko skorzystać z profesjonalnie przygotowanej strony internetowej projektu, ale także pobrać na swój telefon aplikację mobilną ułatwiającą zwiedzanie.