Medale Gloria Artis dla dyrekcji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
28.11.2018
Jerzy Litwin – dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku otrzymał z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zastępca dyrektora Maria Dyrka została wyróżniona Srebrnym Medalem. Uroczystość odbyła się rano w Narodowym Muzeum Morskim podczas otwarcia Forum Państw Morza Bałtyckiego, poświęconego dziedzictwu kulturowemu regionu.
- Profesjonalizm Jerzego Litwina, jego pasja i ogromne zaangażowanie w dzieło zachowania oraz udostępniania morskiego i rzecznego dziedzictwa Rzeczypospolitej znajduje swoje potwierdzenie w wielu sukcesach kierowanej przez niego instytucji – powiedział wiceminister Sellin. – Potwierdzeniem jakości dotychczasowych osiągnięć dyrektora Litwina i jednocześnie zapowiedzią kolejnych była decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2013 o zmianie nazwy Centralnego Muzeum Morskiego na Narodowe Muzeum Morskie. Rezultaty wieloletniej, pełnej poświęcenia i determinacji działalności zostały utrwalone w Gdańsku, w oddziałach w Gdyni, Kątach Rybackich, Tczewie, Helu i Łebie.
Wiceszef resortu kultury podkreślił również, że to dzięki dyrektorowi Litwinowi i pozyskanym przez niego środkom finansowym z kraju i zagranicy powstały: Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku w 2012 r. oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w 2016 r. Z jego inicjatywy także została utworzona sieć europejskich muzeów rzek, której uczestnicy spotykają się corocznie w kolejnych miastach europejskich. Ponadto, mimo obowiązków związanych z pełnioną funkcją Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Jerzy Litwin kontynuował pracę naukową - wydał 6 książek (w tym jedną w Niemczech) oraz opublikował ponad 220 artykułów, w tym ponad 50 za granicą (w języku angielskim i tłumaczonych na niemiecki, holenderski i litewski).
Wręczając Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Marii Dyrce, która pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, podkreślił jej rolę jako inicjatorki, animatorki i kierownika merytorycznego Projektu budowy Ośrodka Kultury Morskiej (OKM) – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego, który został udostępniony zwiedzającym w 2012 roku.
- Dzięki zaangażowaniu dyrektor Marii Dyrki w realizację projektu w Gdańsku, powstała jedyna placówka w kraju, która w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę z dziedziny kultury dotyczącej tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne, prowadzi także działalność edukacyjną, konserwatorską oraz naukowo-badawczą – powiedział wiceminister.
Minister Selin podkreślił również, że dyrektor Dyrka – z zawodu konserwator, była także inicjatorem i współautorem projektu gruntownej i kompleksowej przebudowy pracowni konserwatorskich w oddziale Muzeum Wisły w Tczewie – Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym. Dzięki jej zaangażowaniu Muzeum zrealizowało wystawę w oddziale Rybołówstwa w Helu pn. „Rybacy w akcji. Stanowiska edukacyjne na wystawie stałej w Muzeum Rybołówstwa w Helu”. Ponadto rozwinęła aktywną zagraniczną współpracę partnerską w zakresie działań konserwatorskich i digitalizacyjnych.
Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego
Forum Państw Morza Bałtyckiego pt. „Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego”, które rozpoczęło się dzisiaj, zakończy się 30 listopada. Głównym organizatorem konferencji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Konferencja ma służyć wymianie doświadczeń oraz najlepszych praktyk ekspertów z Regionu Morza Bałtyckiego w dziedzinie promocji, ochrony oraz zachowania bogatych i zróżnicowanych morskich zasobów kulturowych i technologicznych, które stale narażone są na naturalne i cywilizacyjne katastrofy, terroryzm lub umyślne zniszczenia. Oprócz polskich naukowców i badaczy na Forum zaproszeni zostali specjaliści ze wszystkich krajów Regionu Morza Bałtyckiego.
Szczególna uwaga będzie poświęcona zwiększeniu potencjału Regionu Morza Bałtyckiego poprzez zrównoważone wykorzystanie jego materialnych i niematerialnych zasobów kulturowych. Prezentacje i dyskusje w czasie sesji będą skupione na takich tematach jak wzrost regionalnej atrakcyjności, wzmocnienie turystyki i marki regionu, rozwój projektów kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z celów Forum będzie przegląd międzynarodowych inicjatyw badawczych, realizowanych w ramach procesu budowania wiedzy nt. Regionu Morza Bałtyckiego i okazja do wskazania i omówienia problemów, wzajemnego uczenia się, wymiany opinii.