Miejsce kobiety w polskim sporcie
09.03.2020
Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk wzięła udział w dyskusji panelowej poświęconej miejscu kobiety w polskim sporcie zorganizowanej przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W spotkaniu uczestniczyły wybitne osobistości polskiego sportu: ekspertki, działaczki, zawodniczki i trenerki.
– Siła jest kobietą. Bardzo się cieszę, że mogę być na czele polskiego sportu. Chcę intensywniej zwrócić uwagę na problemy kobiet w polskim sporcie i wypracować skuteczne rozwiązania. Mam nadzieję, że dzięki swojej pozycji będę godnie reprezentować interesy kobiet w sporcie. Liczę na wsparcie całego środowiska – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska‑Andrzejuk otwierając dyskusję.
Podczas spotkania Danuta Dmowska-Andrzejuk zadeklarowała możliwość dołączenia do planowanego przez resort audytu polskiego sportu tematów związanych z badaniem liczby zawodniczek, trenerek, etc. w poszczególnych sportach, a także weryfikację kwestii dotyczących równouprawnienia wynikających z Kodeksu Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych. Pani Minister zapowiedziała również, w rozmowach kuluarowych, podjęcie działań zmierzających do zmiany Ustawy o Sporcie (art. 32 ust 6) w zakresie udzielenia wsparcia w sytuacji niezdolności do uprawiania sportu wskutek ciąży lub urodzenia dziecka, poprzez wypłacanie stypendium sportowego w pełnej wysokości przez okres ciąży i 100% stypendium przez okres co najmniej 6 miesięcy po urodzeniu dziecka.
– Przede wszystkim sport postrzegany jest jako męskie zajęcie, męska dziedzina ekspercka i męski sposobu spędzania czasu. Mężczyźni odbierani są jako twardzi, zdecydowani, waleczni i aktywni. Z kolei kobiety wciąż widziane są stereotypowo – jako bierne, uległe, emocjonalne, mniej waleczne. Dla nich w naszej kulturze zarezerwowane są głównie role opiekuńcze – mówi dr Natalia Organista z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Jakie są efekty takiego postrzegania kobiet w sporcie? Kobiece kompetencje nie są doceniane. Panie stanowią 26% zrzeszonych w klubach sportowych. 22% pełni role sędziów sportowych. 10% to trenerki i instruktorki. Polskie media relacjonują przede wszystkim sport mężczyzn. Sport kobiet w mediach jest niedoreprezentowany, a sposób przekazu obarczony płciowymi uprzedzeniami. Także większość dziennikarzy sportowych to mężczyźni. Postrzeganie sportu jako męskiego przedsięwzięcia ma swoje konsekwencje dla organizacji sportowych – niespełna 3% kobiet jest na stanowiskach zarządczych w związkach i klubach sportowych. Tymczasem od 2004 roku to właśnie kobiety zdobyły więcej medali na Igrzyskach Olimpijskich niż mężczyźni.
– Dzięki temu, że Ministrem Sportu jest kobieta, głos kobiet w polskim sporcie jest silniejszy. W Polskim Komitecie Olimpijskim nie ma podziału na płeć. Ważne są kompetencje i to, kto jakim jest człowiekiem – powiedział podczas dyskusji Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.
Dodał też, że w Biurze Polskiego Komitetu Olimpijskiego reprezentacja kobiet jest silna – stanowią 65% całego zespołu, wiele z nich pełni funkcje managerskie.
Uczestniczki spotkania nie tylko zwróciły uwagę na sytuację kobiet w polskim sporcie, ale też przedstawiły aktualne rekomendacje MKOl i wytyczne Ministerstwa Sportu w zakresie obecności i roli kobiet w sporcie.
fot. Szymon Sikora / PKOl