Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk z wizytą na „Memoriale Henryka Łasaka”
09.08.2020
8 sierpnia 2020 r. na terenie powiatu limanowskiego odbył się 22. „Memoriał Henryka Łasaka” – coroczny wyścig honorujący postać wybitnego polskiego trenera kolarstwa. Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk uczestniczyła w uroczystości wręczenia nagród.
Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu oraz ze wsparciem w ramach Programu „Sportowe Wakacje+”.
– Cieszę się, iż inicjatywy podtrzymujące pamięć o wybitnych sportowcach i trenerach są stale realizowane. Memoriał Henryka Łasaka trafnie wpasował się w cele Programu „Sportowe Wakacje+”. Nie sposób nie zauważyć zaangażowania, jakie zawodnik trenera Łasaka, Mieczysław Nowicki, włożył w organizację wyścigu wspólnie z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich – powiedziała Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk. – A przed nami, we wrześniu, Memoriał Kamili Skolimowskiej, który również warto zobaczyć – dodała.
Tegoroczna odsłona wydarzenia odbyła się na terenie powiatu limanowskiego, nie zaś jak dotychczas w okolicach Suchej Beskidziej. Trasa mierzyła 150 km. Na linii startowej spotkali się kolarze światowej klasy, zarówno utytułowani, reprezentujący różne państwa i renomowane ekipy, jak i młodzi zawodnicy, którzy mają w dorobku medale mistrzów świata i Europy.
Pierwszy na linii mety w Limanowej zameldował się 22-letni Marcin Budziński (Wibatech Merx 7R). Kolarz wrocławskiej drużyny pokonał dwójkę zawodników z CCC Development Team. Drugie miejsce zajął Piotr Pękala, a trzeci był Szymon Tracz.
„Memoriał Henryka Łasaka” odbywa się od 1999 roku. Jest to najwyżej notowany klasyczny (jednodniowy) wyścig kolarski w Polsce. Najwięcej zwycięstw w wyścigu – trzy – odniósł nasz wybitny kolarz Cezary Zamana.
Henryk Łasak urodził się w 1932 r. w miejscowości Las (koło Warszawy). Był wybitnym trenerem kolarskiej reprezentacji Polski, wychowawcą i szkoleniowcem medalistów olimpijskich oraz mistrzostw świata, m.in. Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdy czy Mieczysława Nowickiego. Zginął w styczniu 1973 r. w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej koło Suchej Beskidzkiej.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego