Minister KiDN wręczył powołania nowym dyrektorom instytucji kultury
19.06.2019
Polska Opera Królewska oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach mają nowych dyrektorów. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Polskiej Opery Królewskiej na okres 5 sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2019 roku do 31 sierpnia 2024 roku) p.o. dyrektora Andrzeja Klimczaka oraz na stanowisko dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach dotychczasową wicedyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Ewę Wytrążek.
Ewa Wytrążek
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła program Master of Business Administration (MBA) w Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Studiowała także muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest również absolwentką Pięcioletniego Studium Organistowskiego we Wrocławiu.
Od 1 czerwca 2016 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pełniła funkcję Zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, a od 23 kwietnia 2019 roku pełniła obowiązki dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
Posiada bogate doświadczenie zawodowe, w tym wieloletnie doświadczenie pracy na stanowiskach kierowniczych, zdobyte m.in. w Polskiej Agencji Prasowej S.A., Grupie Medycyna Rodzinna czy Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.
Współpracowała z MDDP Akademia Biznesu, prowadząc przez kilka lat szkolenia dla kadry kierowniczej. Realizowała też projekty z zakresu komunikacji marketingowej i public relations. Posiada doświadczenie w organizacji i współorganizacji wydarzeń artystycznych oraz organizacji wydarzeń specjalnych, prowadzeniu konferencji prasowych i debat.
Publikowała m.in. w „Etnolingwistyce”, „Twórczości ludowej”. Jest współautorką książek „Skuteczna sprzedaż” oraz „Metody wspierania procesu sprzedaży”.
Andrzej Klimczak
Bas-baryton, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Z chwilą ukończenia studiów w 1987 roku rozpoczął karierę jako solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Jego pierwsze solowe role to Osmin w „Zaide” W. A. Mozarta oraz Jan w „Żółtej szlafmycy” K. Majera (Gaetana). Niedługo potem zadebiutował w roli Figara w „Weselu Figara” W. A. Mozarta w Teatro Principal w Alicante (1988, Hiszpania).
Dotychczasowy dorobek artysty obejmuje ponad pięćdziesiąt pierwszoplanowych bas-barytonowych partii, od barokowych dzieł kompozytorów takich jak Haendel czy Bach, poprzez niemal wszystkie pierwszoplanowe role w operach Mozarta (wśród nich Don Giovanni, Leporello, Papageno, Figaro, Hrabia Almaviva, Guglielmo, Don Alfonso) i Rossiniego (m.in. Don Bartolo w „Cyruliku Sewilskim”, Mustafa we „Włoszce w Algierze” czy Selim w „Turku w Italii”), aż po utwory współczesne – by wspomnieć tylko tytułową partię w Balthazarze czy Felixa w „Polieukcie” Zygmunta Krauzego. Do jego koronnych partii zalicza się również kreację roli Eugeniusza Oniegina w operze Czajkowskiego oraz Forda w „Falstaffie” Verdiego. Ceniony interpretator liryki wokalnej, laureat II Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie. Artysta specjalizuje się w interpretacji barokowych oper i oratoriów. Do jego największych sukcesów należą liczne kreacje partii basowej w „Mesjaszu” Haendla, a także, utrwalone w postaci nagrań CD, role Argenia w „Imeneo” Haendla oraz Licomede w „Tetide in Sciro” D. Scarlattiego.
Jako solista występował na wielu prestiżowych scenach operowych i koncertowych Europy i świata, m.in. w Japonii, Libanie, Izraelu czy Omanie. Wielokrotnie brał udział w liczących się na świecie festiwalach, m.in. Carrintischer Sommer (1995), KlangBogen Wien Mozart A-Z (1996) oraz w Festiwalu Muzycznym w Madrycie (1994-96).W Polsce występował także na deskach Opery Dolnośląskiej, Opery Bydgoskiej, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz w wielu filharmoniach i salach koncertowych (Warszawa, Rzeszów, Gdańsk, Poznań, Łódź, Białystok, Szczecin, Płock).
Liczne partie kreował pod batutą R. Zimaka, S. Stuligrosza, Ph. Entremonta, T. Wojciechowskiego, J. Kasprzyka, E. Michnik, M. Nowakowskiego, T. Karolaka, R. Silvy, Z. Gracy, Ł. Borowicza, K. Bumanna, M. N. Niesiołowskiego.
Jest współtwórcą Polskiej Opery Królewskiej. Od początku istnienia instytucji pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora, a następnie pełniącego obowiązki Dyrektora tejże Instytucji.
W 2001 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w roku 2012 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.