Minister Sławomir Nitras podpisał „Program wsparcia i rozwoju lig akademickich”
28.03.2024
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podpisał „Program wsparcia i rozwoju lig akademickich” w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK w Toruniu.
Priorytetem programu jest wsparcie różnorodnych form rywalizacji i współzawodnictwa studentów oraz klubów sportowych wszystkich typów uczelni. Na realizację zadań z zakresu naboru Programu na 2024 rok zaplanowano kwotę w wysokości: 15 000 000 zł.
Cele programu wynikają z potrzeby wzmacniania pro sportowych postaw i promocji zdrowego stylu życia w środowisku akademickim. Program ma tworzyć warunki do sportowej rywalizacji i aktywnego spędzania czasu wolnego, wspierając i mobilizując organizatorów aktywności.
Jednym z zasadniczych celów, jakie stawiam przed sobą jako Minister Sportu i Turystyki jest przywrócenie należnego miejsca w strukturze polskiego sportu sportowi akademickiemu. We wszystkich najważniejszych dyscyplinach powstaną pierwsze ligi akademickie w Polsce. Wspaniałe hale i inne obiekty infrastruktury sportowej, które mamy na polskich uczelniach będą tętniły życiem i staną się areną rywalizacji na najwyższym poziomie
- mówi Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.
Kształtowanie rozwoju psychofizycznego młodzieży akademickiej i kreowanie ruchu jako niezbędnego czynnika do prawidłowego funkcjonowania, są istotne dla budowania zdrowego społeczeństwa. Nie bez znaczenia jest też promocja społecznych, wychowawczych i edukacyjnych wartości sportu wśród młodych ludzi.
W młodym wieku, właśnie podczas studiów ugruntowują się postawy i nawyki związane ze zdrowym stylem życia. Każdy młody człowiek powinien mieć więc możliwość realizowania swych sportowych pasji i zainteresowań oraz wyboru aktywności z szerokiej palety, by sport był przyjemnością. Studencka aktywność będzie procentować w dorosłym życiu a naszą rolą jako ministerstwa jest wspieranie społeczeństwa w zakresie zdrowego aktywnego stylu życia na wszystkich etapach i w szerokiej perspektywie
- podkreśla minister Nitras.
Zakres realizowanych zadań przez zgłaszających się do programu powinien uwzględniać różnorodność zainteresowań młodzieży akademickiej oraz potrzebę kreowania nawyku aktywności fizycznej na tym etapie życia. Oferta kierowana do młodych ludzi powinna uwzględniać możliwość indywidualnego rozwoju sportowego oraz rywalizacji na wszystkich poziomach współzawodnictwa a także wykorzystywać istniejącą akademicką bazę sportową.
O przyznanie dofinansowania mogą ubiegać się organizacje pozarządowe powołane do upowszechniania i promocji sportu i kultury fizycznej w ramach swej podstawowej działalności statutowej (tj. związki stowarzyszeń, stowarzyszenia, fundacje).
Nabór ma charakter otwarty. Wnioski należy składać do 26 kwietnia 2024 roku. Termin rozpatrzenia: do 31 maja 2024 r.
Więcej w Biuletynie Informacji Publicznej