W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sławomir Nitras skierował do konsultacji publicznych projekt zmiany ustawy o sporcie

20.03.2024

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras skierował do konsultacji publicznych projekt zmiany ustawy o sporcie. Czas na zgłaszanie uwag do projektu ustawy został wyznaczony do 22 kwietnia 2024 roku.

Granatowa grafika z białym napisem: Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras skierował do konsultacji publicznych projekt zmiany ustawy o sporcie

Zapowiadane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zmiany w polskim sporcie zostały przedstawione w projekcie ustawy, która ma na celu wprowadzenie do polskiego prawa rozwiązań, które istotnie wpłyną na ograniczenie w sporcie negatywnych zjawisk takich, jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie.

Wielkie zmiany w polskim sporcie

To bardzo ważny projekt, który ma wprowadzić polski sport na wyższy poziom i kształtować jego rozwój na kolejne lata w myśl nowych zasad. Proponujemy rządowi i parlamentowi wprowadzenie narzędzi, które poprawią znacząco rolę kobiet, w tym momencie marginalizowanych w sposób niedopuszczalny. Przewidujemy rozwiązania gwarantujące odpowiednią ich reprezentację w związkach sportowych. Za równie istotne uznajemy wsparcie młodych mam, co znajduje odzwierciedlenie w propozycjach dotyczących stypendiów sportowych. Filarem zmian w ustawie ma być również systemowe wsparcie zawodników kadry narodowej kontynuujących naukę - łączący edukację ze sportem otrzymają ministerialne wsparcie. Istotną zmianą objęty jest też obszar ochrony sędziów sportowych, którzy otrzymają nowe wsparcie w zakresie ich ochrony. Wierzę, że dokonujemy istotnej zmiany dla przyszłości polskiego sportu, dlatego liczę na współpracę w tym zakresie i wsparcie dla nowych rozwiązań 

– komentuje Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Rzecznik przeciw przemocy i dyskryminacji

Przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji w sporcie ma służyć standaryzacja ochrony, edukacja oraz uświadamianie w tym zakresie małoletnich, zawodników i innych osób uczestniczących w sportowym współzawodnictwie. Istotnym elementem jest podnoszenie powszechnej świadomości i edukacja w temacie walki z przemocą i dyskryminacją w sporcie.

W tym celu zapowiedziano powołanie instytucji „Rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym” oraz współpracujących z nim pełnomocników w ramach polskich związków sportowych. Projekt przewiduje wprowadzenie procedur, kar dyscyplinarnych za czyny przemocy i dyskryminacji w sporcie oraz dostosowanie postępowania dyscyplinarnego w celu efektywniejszego ich przeciwdziałania.

Więcej kobiet w związkach sportowych

Zgodnie z zapowiedzią, jednym z kluczowych założeń nowelizacji jest poprawa sytuacji kobiet w polskim sporcie i zwiększenie ich roli w procesach decyzyjnych w polskich związkach sportowych. Kluczowe narzędzie zapobiegające dyskryminacji kobiet w polskich związkach sportowych to wprowadzenie kwot płci – oznacza to, że kobiety mają stanowić minimum 30% we władzach związków. By zapewnić skuteczność zaproponowanym rozwiązaniom, przewidziano wprowadzenie sankcji w przypadku niespełnienia powyższych warunków przez związki. Tym samym dofinansowanie związków będzie ściśle powiązane ze spełnieniem nowych wymogów.

Wsparcie dla sportowych mam

Istotnym elementem realizującym postulat poprawy sytuacji kobiet w polskim sporcie jest także wprowadzenie ochrony dla mam po urodzeniu dziecka. Stypendia sportowe przyznawane przez Ministra będą w ich przypadku wyższe i przyznawane na dłuższy czas niż dotychczas. Na tych samych zasadach co ministerialne, stypendia mają być przyznawane przez samorządy. Ustawodawca przewiduje również wsparcie dla kobiet w szczególnie trudnych sytuacjach.

Ochrona sędziów sportowych

Projekt przewiduje zmiany przepisów mające na celu ochronę prawną przed przemocą i dyskryminacją również w przypadku sędziów sportowych. Nowelizacja ma zapewnić ochronę prawną dla sędziego jak dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że jego nietykalność cielesna, życie, zdrowie i godność osobista będą przedmiotem szczególnej ochrony.

Wsparcie dla sportowców kontynuujących naukę

Zapewnieniu wsparcia dla osób łączących sport z edukacją ma służyć zapewnienie dodatków do stypendiów. Zmiana ma dotyczyć członków kadr narodowych, którzy są studentami lub doktorantami lub uzyskali świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. W dłuższej perspektywie zmiana ta ma zachęcać do zdobywania dyplomów i kontynuowania nauki, by zapewnić lepszą pozycję na rynku pracy po zakończeniu kariery sportowej. Sportowcy kadr narodowych łączący edukację z karierą sportową mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa wysokości 20% dodatku do stypendium.

Znacząca zmiana w możliwości finansowaniu kadry narodowej

Propozycje zmian zakładają również dofinansowanie zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej przez Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, który zostaje dopisany do listy podmiotów wspierających kadrę w przygotowaniach do igrzysk i mistrzostw. Instytut otrzymuje nowe uprawnienia w zakresie możliwości finansowania zawodników kadry narodowej. Zmiany powstały m.in. w wyniku konieczności rozwiązania konkretnych sytuacji dotyczących braku ciągłości przygotowań kadr narodowych Polskiego Związku Kolarskiego oraz Polskiego Związku Hokeja na Lodzie do najważniejszych imprez sportowych. Wnioski wyciągnięte z zaistniałych nieprawidłowości i wynikające z nich nowe przepisy w ustawie mają zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości.

Zmiany w ustawie mają też na celu usprawnienie i uelastycznienie w zarządzaniu środkami w ramach FRKF oraz środków dla samorządów – te zmiany mają charakter porządkujący.

Projekt zakłada wejście w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2025 r. Obecnie trafia do prekonsultacji społecznych.

Więcej w Biuletynie Informacji Publicznej

{"register":{"columns":[]}}