W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sportu i Turystyki o decyzji Prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy o sporcie

27.12.2024

Dostaliśmy od Prezydenta Andrzeja Dudy gorzki prezent. Pan Prezydent dzień przed Wigilią postanowił odmówić podpisania nowelizacji ustawy o sporcie, która jest fundamentem dobrych zmian w sporcie – powiedział w piątek Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras. Nowe przepisy miały zapewnić bardziej zrównoważoną reprezentację płci w zarządach polskich związków sportowych, zagwarantować udział przedstawicieli sportowców w składach zarządów oraz wzmocnić ochronę zawodniczek w ciąży i po urodzeniu dziecka.

Zdjęcie Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w trakcie konferencji prasowej.

Nowelizacja ustawy o sporcie miała wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, 23 grudnia br. skierował jednak ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Oznacza to, że nowe regulacje nie wejdą w życie w planowanym terminie.

Wróciliśmy ze świąt i dostaliśmy od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy gorzki prezent. Pan Prezydent dzień przed Wigilią postanowił odmówić podpisania nowelizacji ustawy o sporcie, która jest fundamentem dobrych zmian w sporcie

- podkreślił Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras. 

Ustawa zakładała, że pierwszy raz sportowcy uzyskają realny wpływ na związki sportowe. Drugą kwestią, którą zablokował Pan Prezydent, jest obecność kobiet w związkach sportowych. To jest bardzo smutne

- dodał.

Nowelizacja miała też wzmocnić ochronę zawodniczek w ciąży i po urodzeniu dziecka. Zmiany polegały na wydłużeniu z pół roku do roku okresu pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka oraz zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50% do 81,5% wysokości stypendium.

Dzisiaj każda Polka ma prawo w trakcie ciąży, po urodzeniu dziecka, do pełnej opieki prawnej, do świadczeń rok po urodzeniu dziecka, ale kobiety, które uprawiają sport wyczynowo, takiego uprawnienia nie mają. W ustawie zagwarantowaliśmy zrównanie praw zawodniczek z prawami innych kobiet, które są zatrudniane na podstawie umowy o pracę

- zwracał uwagę Minister Nitras.

Ważnym elementem nowelizacji ustawy o sporcie jest też walka z dyskryminacją i przeciwdziałanie przemocy w sporcie. Regulacje przewidują powołanie Rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym oraz wyznaczenie przez związki pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.

To przepisy, które chronią małoletnich, kobiety, zawodniczki i zawodników. To nie jest tak, że problem pedofilii, przemocy to jest domena jednej sfery życia. W sporcie te zjawiska są też obecne. Dzisiaj nie mamy żadnych instrumentów prawnych zmuszających kluby sportowe, związki sportowe, działaczy do analizowania, posiadania i przestrzegania zasad, możemy się opierać wyłącznie na doniesieniach prasowych

 - wskazywał Minister Nitras.

Ustawa miała podnieść stypendia sportowcom studentom lub doktorantom, a także umożliwiała przyznanie jednorazowego dodatku do stypendium sportowego w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.

W Polsce wiele mówi się o karierze dwutorowej, żeby pomagać sportowcom, by potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości po zakończeniu kariery. Wiele zależy od edukacji. Młody sportowiec musi dbać o swoją edukację, powinno nam zależeć na tym, żeby sportowcy kończyli maturę, szli na studia i zdobywali wykształcenie. Ustawa zakładała, że każdy student, każdy kto zda maturę, a jest członkiem kadry narodowej, otrzyma dodatek finansowy

- wyjaśnił minister sportu i turystyki.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że sędzia sportowy podczas prowadzenia współzawodnictwa sportowego korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że przedmiotem szczególnej ochrony prawnokarnej miała się stać m.in. nietykalność cielesna sędziów, ich życie i zdrowie, godność osobista, a także – prawidłowość prowadzonych przez nich czynności oraz szacunek dla realizowanych przez nich zadań.

Ustawa miała również dodać Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy do listy podmiotów, które mogą otrzymać dofinansowanie zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paralimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy. Tym samym, gdy związek sportowy nie może otrzymać bezpośrednio dofinansowania z ministerialnych programów, a istnieje konieczność zapewnienia ciągłości przygotowań kadr narodowych do udziału w najważniejszych imprezach na poziomie mistrzowskim, dzięki powierzeniu tej roli w uzasadnionych przypadkach IS PIB miał mieć możliwość zapewnić środki dla danego sportu.

Instytut Sportu, jako jednostka podległa Ministrowi Sportu i Turystyki, gwarantuje transparentność procesu rozliczania dotacji.

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras zapowiedział, że od stycznia 2025 roku programy sportowe będą tworzone zgodnie z założeniami powyższej nowelizacji.

{"register":{"columns":[]}}