Ministrowie Bortniczuk, Czarnek i Niedzielski rozmawiali o rozwoju Programu Sportowe Talenty
21.12.2022
Kondycja fizyczna uczniów polskich szkół oraz możliwości rozwoju ich potencjału sportowego były tematem spotkania w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki, w którym – na zaproszenie ministra Kamila Bortniczuka – udział wzięli Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, oraz Andrzej Niedzielski, minister zdrowia a także przedstawiciele polskich związków sportowych.
Szefowie resortów rozmawiali o wyzwaniach cywilizacyjnych, wśród których znajduje się niski poziom aktywności fizycznej Polaków i stan zdrowia polskiego społeczeństwa, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci i młodzieży. Wspólny, międzyresortowy cel, to jak najszersze działania na rzecz aktywizacji polskiego społeczeństwa.
Program Sportowe Talenty pozwoli nam odkryć sportowo utalentowanych uczniów, ale przede wszystkim będzie miał wymiar prozdrowotny. Po raz pierwszy w historii będziemy mogli uzyskać kompleksową diagnozę kondycji fizycznej dzieci i młodzieży z polskich szkół, a co za tym idzie właściwie i szybko reagować na obserwowane w szkołach zjawiska – mówił podczas spotkania minister Bortniczuk.
Było to pierwsze ze spotkań, które pozwolą nadać programowi optymalny kształt i rozwinąć go z korzyścią dla dzieci i młodzieży. Program Sportowe Talenty, wdrażany w tym roku pilotażowo w województwach opolskim i lubelskim, od roku przyszłego roku ma być rozszerzony na wszystkie województwa.
Program Sportowe Talenty
Program Sportowe Talenty to projekt edukacyjno – sportowy zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Jego celem jest odkrywanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów wszystkich polskich szkół.
Fundamentem programu jest narzędzie SportoweTalenty.pl. udostępnione nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników testów sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wf. Zanonimizowane wyniki testów zostaną z czasem udostępnione klubom i związkom sportowym, które za pośrednictwem szkoły będą mogły kontaktować się z rodzicami, aby zaproponować im dalszy sportowy rozwój dziecka.
Dzięki „Sportowym Talentom” po raz pierwszy w historii uzyskamy kompleksową diagnozę kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Udostępniona nauczycielom WF platforma pozwoli na określenie poziomu ich sprawności fizycznej oraz sprawdzi u uczniów predyspozycje do uprawiania sportu poprzez badanie ich skoczności, wytrzymałości czy szybkości.
Docelowo program ma być obecny we wszystkich szkołach. Stosowne zmiany mają znaleźć swe odzwierciedlenie w podstawach programowych dla poszczególnych typów szkół, które będą stosowane przez ponad 80 tys. nauczycieli WF.