W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzyka z kraju Chopina i portrety kompozytora w Japonii

29.11.2019

Przypadająca w tym roku 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią to wyjątkowa możliwość zaprezentowania polskiej kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni. Z tej okazji Muzeum Fryderyka Chopina przygotowało wystawę zatytułowaną „Chopin ‒ 200 lat portretów”, prezentowaną w czterech różnych miastach w Japonii, zaś Polskie Wydawnictwo Muzyczne – cykl seminariów „Muzyka z kraju Chopina”, poświęconych polskiej muzyce fortepianowej.

Wystawa „Chopin ‒ 200 lat portretów”

Wystawa „Chopin ‒ 200 lat portretów”

Pierwsza z czterech zaplanowanych ekspozycji wystawy miała miejsce w Prefekturalnym Muzeum Sztuki w Hyogo w Kobe, gdzie w ciągu zaledwie 6 tygodni odwiedziło ją ok. 14 tys. osób. Na wystawie zaprezentowanych zostało niemal 200 obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina oraz obiekty z Muzeum Narodowego w Warszawie, holenderskiego Muzeum Dordrechtu i kolekcji japońskich. Na ekspozycję złożyło się pięć wątków, w których przedstawiono kolejno życie Chopina w Warszawie i Paryżu, wizerunki kompozytora oraz prace obrazujące jego muzykę od XIX wieku po czasy współczesne, recepcję Chopina w Japonii, postać kompozytora w japońskiej mandze oraz syntetyczną historię Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wiele z prezentowanych obiektów – szczególnie portretów kompozytora ‒ nie było dotąd eksponowanych na wystawach. Po raz pierwszy zaprezentowano japońskiej publiczności rękopis Etiudy F-dur op. 10 oraz wybrane listy.

Kolejna eskpozycja wystawy odbędzie się w Muzeum Sztuki Miasta Kurume od 1.02.2020 do 22.03.2020 r.

Szczegóły dotyczące wystaw w Japonii znajdują się na stronie: https://chopin-exhibition.jp/

 

„Muzyka z kraju Chopina” – cykl seminariów

„Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki. W ramach cyklu seminariów odbywających się kolejno w Hiroszimie (2 grudnia), Sendai (3 grudnia), Nagoyi (4 grudnia), Osace (5 grudnia) i Tokio (6 grudnia), obejmujących warsztaty oraz recitale, błyskotliwi pianiści młodego pokolenia – Marie Kiyone oraz Ignacy Lisiecki będą przybliżać najpiękniejsze miniatury polskiej literatury fortepianowej wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję prześledzić rolę fortepianu w kształtowaniu historii muzyki polskiej dzięki prelekcji dyrektora – redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dra Daniela Cichego. Wszystko z wykorzystaniem dedykowanych materiałów audiowizualnych. 

Podstawą kampanii stały się publikacje wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”, które odsłaniają mało znane piękno polskiej muzyki fortepianowej. Starannie wybrane dzieła polskich kompozytorów od XVIII wieku do współczesności, ułożone pod względem poziomu trudności, pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym nie tylko rozwijać umiejętności pianistyczne, ale także pogłębiać artystyczną wrażliwość i poznawać nowy repertuar. Seria udowadnia ponadto, że Fryderyk Chopin chętnie sięgał do polskiego dziedzictwa muzycznego, jego dzieła dla wielu twórców stały się punktem odniesienia, a dla pianistów do dziś są niezwykłą inspiracją. W ramach serii ukazały się dotychczas dwa zeszyty na fortepian oraz jeden zeszyt na cztery ręce. W pierwszym kwartale 2020 roku zeszyty „Muzyka z kraju Chopina” zostaną wydane przez japońskie wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, które jest partnerem kampanii.

Partnerami kampanii są: firma Kawai, wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, stowarzyszenie PTNA, Japońskie Towarzystwo Chopinowskie, Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Tokio.

Kampanię dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}