Najlepsze polskie filmy na pokładach samolotów LOT-u
28.02.2019
- Pasażerowie LOT-u przez dwa lata będą mogli oglądać najlepsze polskie produkcje filmowe - zapowiedział na konferencji "Kino na 100!" wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Jak mówił, będzie to sto wybranych filmów, "najbardziej reprezentatywnych i najpiękniejszych". W konferencji prasowej, która odbyła się na Lotnisku Chopina wzięli również udział prezes LOT-u Rafał Milczarski, członek zarządu PLL LOT Stefan Malczewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski oraz dyrektor Biura Produktu LOT Krzysztof Moczulski.
"Kino na 100!" jest częścią projektu "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia", realizowanego przez PISF w ramach wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" na lata 2017-2022. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja polskiej klasyki filmowej na pokładach samolotów dalekodystansowych LOT-u – Boeingów 787 Dreamliner.
400 tys. zł z Programu „Niepodległa”
- Polski Instytut Sztuki Filmowej i LOT, nasz narodowy przewoźnik, zdecydowali, że nasi pasażerowie, klienci LOT-u z całego świata, przez dwa lata będą mogli oglądać najlepsze polskie produkcje filmowe - sto wybranych filmów, tych najbardziej reprezentatywnych, najpiękniejszych, najwspanialszych. I to nie tylko filmów fabularnych, na pokładach naszych samolotów będą prezentowane także filmy dokumentalne i animowane - poinformował minister kultury Piotr Gliński.
Dodał, że dwuletni koszt tego projektu z wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" wynosi 400 tys. złotych.
„Największe perły polskiej kinematografii”
Prezes LOT-u podkreślił, że "dzięki współpracy z PISF-em najdonioślejsze dzieła polskiej kinematografii będą mogły być obejrzane przez pasażerów i to jest znakomita wiadomość dla Polski, dla polskiej kinematografii i dla Polskich Linii Lotniczych LOT, które się bardzo aktywni włączą w celebrowanie polskiej niepodległości".
Dyrektor PISF poinformował, że w ramach projektu będzie pokazanych 100 filmów, które zostały wyselekcjonowane na zlecenie PISF przez komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.
- To są filmy, które pokazują całe spektrum polskiej kinematografii, dotyczy to nie tylko filmów fabularnych, ale także dokumentów i animacji. Są to największe perły polskiej kinematografii - zaznaczył.
100 filmów reprezentujących najważniejsze dokonania polskiej kinematografii
Projekt zakłada, że w ciągu kolejnych dwóch lat dla pasażerów dostępnych będzie cyklicznie 100 filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych, reprezentujących najważniejsze dokonania polskiej kinematografii. Co trzy miesiące na pokłady samolotów LOT będzie trafiał wymiennie nowy pakiet najważniejszych polskich filmów z ostatnich stu lat.
Łącznie zaplanowano osiem cykli zawierających 10 lub 15 filmów. Pierwszy cykl składający się z 10 filmów fabularnych wystartował 1 grudnia 2018 r. i obecnie dobiega końca. Widzowie mogli obejrzeć dzieła Andrzeja Wajdy: "Ziemię obiecaną", "Człowieka z marmuru" i "Wesele" oraz Krzysztofa Kieślowskiego: "Amatora" i "Przypadek", a także inne fabuły: "Dzień świra" Marka Koterskiego, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, "Potop" Jerzego Hoffmana oraz "Rewers" Borysa Lankosza.
Kolejny cykl filmów ruszy 1 marca i potrwa do końca maja br. Pasażerowie będą mogli zobaczyć m.in. "Rejs" Marka Piwowskiego, "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, "Gorączkę" Agnieszki Holland, "Wodzireja" Feliksa Falka, "Pogrzeb kartofla" Jana Jakuba Kolskiego oraz "Body/ciało" Małgorzaty Szumowskiej.
Zaprezentowane zostaną też filmy dokumentalne: "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz "Rodzina człowiecza" Władysława Ślesickiego, a także animację "Świteź" Kamila Polaka. Ostatni cykl zakończy się 30 listopada 2020 r.
Wszystkie filmy będą dostępne w angielskiej wersji językowej, a wybrane – także w japońskiej, chińskiej, koreańskiej oraz węgierskiej.