W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najlepsze prace naukowe, plakaty, filmy i informacje medialne o ochronie własności intelektualnej nagrodzone

21.12.2020

Najlepsze prace naukowe, plakaty, filmy i informacje medialne na temat ochrony własności intelektualnej zostały nagrodzone w 18. edycji konkursów Urzędu Patentowego RP. Wyniki konkursów, zorganizowanych we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przedstawiono 21 grudnia br. w formule online.

Katalog nagrodzonych prac w 18.edycji konkursów organizowanych przez Urząd Patentowy RP

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński dziękując organizatorom i składając gratulacje laureatom nagrodzonych prac, podkreślił, że „ochrona własności intelektualnej jest obecnie jednym z podstawowych czynników zapewniających sprzyjające warunki w praktycznie każdej dziedzinie twórczości”.

Twórczość jest niezwykłym fenomenem, dzięki któremu powstają rzeczy nowe, piękne i użyteczne. Dlatego każde dojrzałe społeczeństwo powinno wspierać na różnorodnych płaszczyznach działania kreatywnych jednostek i chronić ich dorobek jako własność intelektualną. Urząd Patentowy RP, dostrzegając szczególną rolę twórców, jest przekonany, że właśnie oni mogą najlepiej wyrażać ideę poszanowania własności intelektualnej. Problematyka ta stoi w samym centrum ich działalności – dysponują więc ugruntowaną wewnętrzną świadomością dotyczącą tego, czym w istocie jest kreatywny wysiłek prowadzący do stwarzania nowych jakości – powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Patentowy RP, nagradzając co roku dokonania naukowe, plastyczne, filmowe i dziennikarskie, czynią to z przekonaniem, że osiągnięcia te bardzo dobrze służą upowszechnianiu wiedzy o własności intelektualnej.

Nagrodzone prace naukowe oraz materiały dziennikarskie na pewno zyskają oddźwięk wśród środowisk zainteresowanych tą problematyką. Plakaty będą stanowić znakomity materiał ilustracyjny dla różnorodnych wydawnictw poświęconych ochronie własności intelektualnej, a filmy zostaną zaprezentowane nie tylko na stronie internetowej, ale także wzbogacą wydarzenia organizowane przez Urząd Patentowy RP – zapewnił minister kultury.

Blisko dwie dekady temu rzeczywista świadomość potrzeby ochrony własności przemysłowej w Polsce ograniczała się do stosunkowo niewielkiego kręgu specjalistów. Ten stan, wobec wyzwań, jakie niesie współczesna cywilizacja technologiczna, wymagał pilnej zmiany. Złożoną misję edukacyjną służącą szerokiemu rozwojowi świadomości w tym zakresie podjął Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzając na stałe do kalendarza corocznych działań konkursy wyłaniające najbardziej utalentowanych młodych autorów prac naukowych oraz studentów szkół artystycznych, a także osoby podejmujące tematykę ochrony własności intelektualnej w uprawianej z twórczości plastycznej, filmowej i dziennikarskiej.

W dotychczasowych edycjach konkursu na pracę naukową zgłoszono 685 prac w czterech kategoriach: rozpraw habilitacyjnych, prac doktorskich, prac magisterskich i prac studenckich. Konkurs na plakat, na który zgłoszono w ciągu dotychczasowych edycji ponad blisko 4 tys. projektów, zaowocował nagrodzeniem prac o wysokiej wartości artystycznej, które były i są szeroko wykorzystywane przez Urząd Patentowy w wydawnictwach promocyjnych służących upowszechnianiu wiedzy o własności przemysłowej. W 2020 roku wpłynęło na konkurs 30 prac naukowych, 155 projektów plakatów, 20 filmów oraz 13 informacji medialnych.

Konkursy na prace naukowe i plakaty z dziedziny własności przemysłowej organizowane od osiemnastu lat przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej realizowane są w ścisłej współpracy z uczelniami oraz szkołami artystycznymi i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, owocując co roku wartościowymi pracami naukowymi oraz oryginalnymi artystycznie projektami plakatów. Nagrodzone prace upowszechniane są w różnorodnych wydawnictwach publikowanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej i służą celom edukacyjnym.

Prace naukowe, projekty plastyczne, filmy oraz twórczość dziennikarska stanowią szczególnie cenne pokłosie każdej edycji konkursów. Wartości niematerialne są bowiem częścią wielu procesów obejmujących m.in. sferę nauki, biznesu, przemysłu, ekologii i wielu innych. Dostrzeżenie związków i relacji pomiędzy innowacyjnymi rozwiązaniami podlegającymi ochronie a funkcjonowaniem współczesnego społeczeństwa może stanowić podstawę opisu naukowego, wychwytującego nowe zjawiska i tendencje. Podobne możliwości istnieją także w dziedzinie wypowiedzi plastycznej, która posługując się syntetycznym skrótem, może przekazywać treści odnoszące się do ochrony własności intelektualnej, związane np. z problematyką zrównoważonego rozwoju, społeczną odpowiedzialnością biznesu, rolą naukowców w rozwiązywaniu problemów cywilizacyjnych, koniecznością tworzenia gospodarki opartej na wiedzy oraz nowymi obszarami innowacji (genetyka, biotechnologia, nanotechnologia, biologia molekularna, nowoczesna inżynieria materiałowa).Twórczy i edukacyjny potencjał stale rozwijanej formuły konkursów umożliwia co roku wyróżnienie najbardziej wartościowych osiągnięć służących upowszechnianiu idei ochrony własności intelektualnej.

Projekty zgłaszane na konkurs należą do kategorii sztuki użytkowej wykorzystywanej przez Urząd Patentowy RP w licznych działaniach promocyjnych służących podnoszeniu świadomości społecznej na temat ochrony własności przemysłowej i są publikowane w licznych wydawnictwach edukacyjnych.

Materiały

Katalog nagrodzonych prac w 18.edycji konkursów organizowanych przez Urząd Patentowy RP
Katalog​_nagrodzonych​_prac​_w​_18edycji​_konkursów​_organizowanych​_przez​_Urząd​_Patentowy​_RP.pdf 5.62MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}