W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja ustawy o sporcie. Minister Sławomir Nitras o skutkach decyzji Prezydenta RP

23.01.2025

Wprowadzenie zrównoważonej reprezentacji płci we władzach polskich związków sportowych, zapewnienie wsparcia zawodniczkom w ciąży i po porodzie czy przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie – to niektóre zmiany, które miała wprowadzić nowelizacja ustawy o sporcie. Wejście nowych przepisów w życie zostało zablokowane, po tym jak Prezydent RP zdecydował o skierowaniu ustawy o Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. O skutkach tej decyzji mówił w czwartek w Sejmie Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras siedzi za stołem podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Przed nim na stole stoją butelki z wodą. Obok niego siedzi Sekretarz Stanu Piotr Borys. Za nimi drugi stół. W tle napis na granatowym tle "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej".

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wskazał, że prace nad ustawą z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw trwały od marca 2024 r. Jak podkreślił, zaproponowane rozwiązania zostały przyjęte przez Sejm i Senat zdecydowaną większością głosów.

Liczba zwolenników przepisów gwarantujących kobietom udział w zarządach związków sportowych była zdecydowanie większa niż liczba przeciwników. Wśród nich były nie tylko kobiety, ale też mężczyźni - najwybitniejsi sportowcy. Ta regulacja nie jest po to, żeby komuś coś odebrać, ale po to, żeby umożliwić rozwój sportu kobiecego

– mówił Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Głos zawodniczek i zawodników w związkach sportowych

Minister podkreślił, że nowelizacja miała sprawić, by po raz pierwszy głos sportowców był słyszalny.

Zapis mówił o 1 przedstawicielu sportowców na 7 członków zarządu związku sportowego. Takie rozwiązanie ma na celu bardziej harmonijne funkcjonowanie związków. Postanowiliśmy dać prawo głosu i wybierania przedstawicieli zawodników członkom kadry zawodowej z ostatnich czterech sezonów, czyli najwybitniejszym przedstawicielom. Ponadto osoby, które niedawno zakończyły kariery, które cieszą się w środowisku autorytetem, w naturalny sposób mogą pracować w związku w imieniu sportowców

– wyjaśniał Sławomir Nitras.

Agnieszka Kobus-Zawojska, przewodnicząca Komisji Zawodniczej PKOl przyznała, że sportowcy powinni mieć prawo decydować.

My nie chcemy rządzić, chcemy, żeby był dialog, mamy różne burze medialne, które są niepotrzebne i działają negatywnie na polski sport. Jeżeli byśmy rozmawiali z działaczami, z prezesami, zarządami związków, to tych burz, by nie było

– mówiła.

Kobus-Zawojska podkreślała przy tym, że muszą być transparentne reguły powołań do kadry narodowej oraz drużyn.

Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji

Nowelizacja miała zobowiązać kluby sportowe, związki sportowe oraz spółki zarządzające ligami zawodowymi do przyjęcia standardów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie, które mają obejmować również standardy ochrony małoletnich. Związki miały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie. Dodatkowo przy ministrze sportu i turystyki miał zostać powołany Rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

Ustawa gwarantowała, że będę finansował związkom przygotowanie systemu antydyskryminacyjnego. Zadaniem Rzecznika nie było pilnowanie związków, tylko pomoc we wdrożeniu tego systemu. To bardzo poważny problem.

– mówił Minister Nitras.

Ponadto nowelizacja przewiduje wydłużenie z pół roku do roku okresu pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka oraz zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50% do 81,5% wysokości stypendium. Planowane zmiany mają na celu zrównać prawa zawodniczek z prawami innych kobiet, które są zatrudniane na podstawie umowy o pracę.

Szkoda, że ustawa nie weszła w życie, bo jako mama wiem, jak trudno jest wrócić do sportu. Sama startowałam po urodzeniu dziecka, udało mi się medal, bo miałam dobrą drużynę, ale to jest naprawdę piekielnie trudno. Wsparcie dla kobiet jest bardzo ważne

– podkreślała Kobus-Zawojska.

Łączenie sportu i nauki

Nowelizacja promuje też karierę dwutorową. Ustawa zawiera bowiem przepisy, które pozwolą ministrowi sportu i turystyki na przyznanie dodatku w wysokości 20% stypendium sportowego sportowcom studentom lub doktorantom, a także na przyznanie jednorazowego dodatku do stypendium sportowego w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.

Zaangażowanie we wsparcie kariery dwutorowej było dotąd bardzo wąskie i dotyczyło osób, które kończą kariery. Ale przecież kariera dwutorowa powinna zaczynać się już na etapie szkoły i uczelni. Nasza ustawa zakładała podwyższenie stypendiów członkom kadry narodowej, którzy zdecydowali się robić karierę i jednocześnie kontynuować naukę, ponieważ nie jest to łatwe

– zaznaczył Minister Nitras.

Ponadto ustawa przewiduje dodanie do ustawy o sporcie przepisu, który wskazuje, że sędzia sportowy podczas prowadzenia współzawodnictwa sportowego będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. Nowelizacja miała również umożliwić dofinansowanie zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej przez Instytut Sportu.

Apel do prezydenta

Jestem oburzona, że tych wszystkich dobrych zmian prezydent Andrzej Duda nie zaakceptował

– mówiła Małgorzata Niemczyk, członkini komisji, mistrzyni Europy w siatkówce z 2003 r.

Przewodnicząca Rady Fair Play PKOl Hanna Wawrowska zwracała uwagę, że ustawa zawiera szereg kwestii "które musimy rozwiązać w polskim środowisku sportowym".

Dlatego Rada podjęła decyzję, aby apelować do pana Prezydenta RP o wycofanie ustawy z Trybunału Konstytucyjnego.

– powiedziała Wawrowska.

W skład Rady Fair Play PKOl wchodzą Michał Rynkowski, Zbigniew Bródka, Katarzyna Smolik, Tomasz Kucharski, Katarzyna Zillmann, Anna Kiełbasińska, Adam Małysz, Sebastian Świderski, Ewa Pajor, Kajetan Duszyński oraz Hubert Hurkacz.

Całe posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki jest dostępne do obejrzenia na stronie Sejmu.

{"register":{"columns":[]}}