Nowelizacja ustawy o sporcie przyjęta. Jest decyzja Senatu
05.12.2024
Senat w czwartek wieczorem przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o sporcie. Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie zrównoważonej reprezentacji płci we władzach polskich związków sportowych, zapewnienie wsparcia zawodniczkom w ciąży i po porodzie czy przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Senat nie wniósł żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o sporcie. Za przyjęciem uchwały głosowało 58 senatorów, przeciw była 1 osoba, wstrzymało się 29 senatorów.
Nowe przepisy, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Kluczowe punkty nowelizacji
1. Zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych (PZS).
- W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna.
- W przypadku zarządów PZS, które liczą więcej niż 5 członków, reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30 proc.
- Podobne zasady dotyczą organów kontroli wewnętrznej.
- Zagwarantowany zostanie udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS.
2. Wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie.
- Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka.
- Zwiększy się także – z 50 proc. do 81,5 proc. – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium.
3. Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie.
- Kluby sportowe, związki sportowe, PZS oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi będą musiały przyjąć standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w tym standardy dotyczące ochrony małoletnich.
- PZS i związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.
- Przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.
4. Dodatki do stypendiów dla sportowców kontynuujących edukację.
- Minister sportu i turystyki będzie mógł przyznać sportowcom-studentom lub doktorantom dodatek w wysokości 20 proc. stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy.
- Jednorazowy dodatek do stypendium sportowego, w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, będzie mógł zostać przyznany sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.
- Rozwiązania mają być zachętą dla młodych sportowców do kontynuowania nauki i zdobywania dyplomów ukończenia studiów.