O rozwoju turystyki krajowej na wspólnym posiedzeniu Rady POT i Rady Ekspertów ds. Turystyki
15.07.2022
W piątek, 15 lipca w Gdańsku odbyło się wspólne posiedzenie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) i Rady Ekspertów do spraw Turystyki. Spotkanie poświęcone było planom kolejnych systemowych wzmocnień polskiego sektora turystycznego.
Obrady poprzedziły konsultacje środowiskowe z przedstawicielami branży turystycznej. W czwartek, 14 lipca w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, spotkał się z przedstawicielami lokalnego środowiska turystycznego oraz władzami jednostek samorządu terytorialnego z województwa pomorskiego. Spotkanie było okazją do wsłuchania się w potrzeby reprezentantów branży oraz dyskusji nt. konstruktywnych rozwiązań na rzecz rozwoju polskiej oferty turystycznej. Konsultacje w głównej mierze skupiły się na kwestiach wprowadzenia opłaty pobytowej, usprawnienia funkcjonowania sektora najmu krótkoterminowego oraz wypracowaniu nowych form wspierania rozwoju gospodarki turystycznej.
W zmiennych warunkach gospodarczych konieczne jest monitorowanie bieżących potrzeb przedsiębiorców i sprawne proponowanie optymalnych rozwiązań wspierających rodzimą branżę turystyczną. Korzyści płynące z realizowanych w ramach bonu turystycznego świadczeń są wielopłaszczyznowe – wspierają nie tylko rodzinne budżety, ale wzmacniają więzi rodzinne, rozwijają międzypokoleniowe aspekty poznawcze i turystyczne i jednocześnie pobudzają gospodarczo rynek krajowy
– powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Konsultacje środowiskowe z przedstawicielami branży stanowiły punkt wyjściowy rozmów pomiędzy uczestnikami wspólnego posiedzenia Rady Polskiej Organizacji Turystycznej i Rady Ekspertów do spraw Turystyki. Spotkanie, któremu w piątek, 15 lipca przewodniczyli Dawid Lasek i Ireneusz Węgłowski wypełniła ekspercka dyskusja i szczegółowa analiza potencjalnych rozwiązań dla polskiej branży turystycznej. Rada POT oraz Rada Ekspertów do spraw Turystyki przyjęli wspólne stanowisko w sprawie potrzeby przedłużenia ważności Polskiego Bonu Turystycznego do końca I kwartału 2023 roku.
Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy podkreślał, że istotną wartością programu są kryteria wsparcia powiązane z polityką społeczną.
Pomysłów na nową formułę programu wsparcia jest wiele i wymagają rozważnej analizy. Rodziny, które są beneficjentami programu mogłyby mieć np. możliwość wykorzystania bonu na usługi oferowane przez znacznie szersze, niż dotychczas grono przedsiębiorców m. in. z przemysłu czasu wolnego
– stwierdził Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik prezesa RM ds. promocji polskiej marki.
Materiały
Wspólne stanowisko Rady POT i Rady Ekspertów ds. Turystyki w sprawie PBTWspólne_stanowisko_rad.pdf 0.61MB